Neobičnu pojavu u Neretvi primijetili su znanstvenici s Instituta za oceanografiju i ribarstvo. U suradnji sa znanstvenicima s dubrovačkog sveučilišta i s kolegama iz BIH objavili su znanstveni rad prema kojem je u posljednja dva desetljeća u uzvodnom području rijeke Neretve pronađeno najmanje 8 različitih morskih životinja.
Do saznanja su došli na temelju prijava lokalnih ribara, a iako neke od pronađenih vrsta obično obitavaju u slanoj i bočatoj vodi, njihova pojava visoko uzvodno od delte upućuje na promjenu hidroloških prilika u Neretvi, piše Morski.hr.
U posljednja dva desetljeća primijećen je veliki prodor slane vode u Neretvu što je omogućilo eurihalnim organizmima (organizmi prilagođeni za život u uvjetima promjenjive slanosti mora) da prodru visoko u područje rijeke, koju krasi bogata biološka raznolikost s visokim postotkom endemskih vrsta, a koje ovakvi fenomeni mogu itekako ugroziti.
Tako je u blizini Čapljine, duboko u delti Neretve, primijećena modropjega raža (Raja miraletus), životinja za koju se ne očekuje da obitava u uvjetima vrlo niske slanosti.
Osim raže, poznavatelji ribolova iz tog područja već neko vrijeme znaju da se na području Metkovića sve češće znaju uloviti lignje i hobotnice, ali i mnoge druge vrste organizama koje tu nisu uobičajene. Znanstvenici upozoravaju da sve izraženiji dotok morske vode (što zovemo slani klin) u deltu nikako ne može imati pozitivan utjecaj na tamošnje, zaštićene slatkovodne ekosustave. Relativno plitko područje delte stanište je i mrijestilište za mnogobrojne vrste slatkovodnih riba što deltu čini i važnim ribolovnim područjem.
Raste razina mora i ide u rikverc u Neretvu. I što je tu čudno. Tope se polovi majke Zemlje.