Kad pojedete čokoladu, omot morate baciti u spremnik za plastiku, a novine koje ste pročitali odlažete u papir. Svaka stvar mora ići na svoje mjesto, a isto vrijedi i s ostacima hrane, papirom, plastičnom ambalažom i svim ostalim što proizvodimo kao otpad. Ispravno odvajati otpad zaista je jednostavno, no može doći do problema ako se ne zna, na primjer, što je opasni, a što komunalni otpad, koja je razlika između reciklažnog dvorišta i zelenog otoka...
Otpad i odvojeni otpad
Sve što namjeravamo baciti. Dakle, ostaci hrane, prazne konzerve, limenke, omoti, stare novine, plastična pakiranja... Odvojeni je otpad, pak, ono što smo odvojili za recikliranje i daljnju oporabu. Dakle, plastika, papir, staklo, metal...
Opasni otpad
Vrsta otpada koja je štetna za zdravlje i okoliš. To su primjerice baterije, pesticidi, boje, lakovi, ulja i stari lijekovi.
Komunalni otpad
Nastaje u svakodnevnom životu u kućanstvu. Razlikuje se, primjerice, od Osnovna abeceda odvajanja otpada Ključni pojmovi za svakodnevni život na "zeleni" način građevinskog i industrijskog otpada.
Biootpad
Razgradivi otpad iz vrtova i parkova, hrana i kuhinjski otpad. Recimo, kora od banane, borove iglice, granje, ostaci kruha...
VIDEO Akcija čišćenja u Velikoj Gorici
Glomazni otpad
Veliki otpad poput kupaonske opreme (kade, umivaonici), namještaja, podnih obloga, ograda i vrata, ljestava i prozorskih okvira. Glomazni otpad može se odložiti u reciklažnim dvorištima, a djelatnici Čistoće mogu ga dva puta godišnje pokupiti na kućnom pragu.
Građevinski otpad
Otpad koji nastaje nakon građevinskih radova, poput šute, zemlje, otpada s gradilišta.
Razvrstavanje otpada
To je prvi korak u recikliranju otpada. Postupak kojim otpad odvajamo na papir, plastiku, metal, biootpad, staklo itd. kako bi se on mogao reciklirati ili oporabiti.
Recikliranje
Svaki postupak obrade i prerade odvojenog otpada kako bi se mogao ponovno iskoristiti za istu ili neku drugu svrhu. Od recikliranog se papira, na primjer, proizvode bilježnice, omoti, knjige...
Kompostiranje
Kompostiranje je najstariji i najprirodniji način recikliranja otpada. Ono je proces prirodne razgradnje organskih tvari, pri čemu nastaje ugljikov dioksid, voda, toplina i kompost bogat humusom.
Reciklažno dvorište
Ograđene lokacije na koje se može odnijeti odvojeni i glomazni otpad poput papira, starog namještaja, televizora i kućanskih aparata.
Zeleni otoci
Spremnici za odvojeni otpad na javnoj površini. Obično se zajedno nalaze oni za papir, plastiku, staklo i tekstil.
Spremnici za otpad
Mogu imati zapremninu od 80, 120, 240 ili 1100 litara, a u njih odlažemo svoj otpad. Postoje i veliki spremnici (zvona) za papir i plastiku koji se nalaze na javnim površinama, uglavnom kao dio zelenih otoka.
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!
VIDEO Rezolucija zemlja