Svako jaje ima svoju oznaku, no malo tko zna o čemu nam govori njegova oznaka. Potrošači na temelju nje mogu saznati je li riječ o domaćim jajima, kakav je način uzgoja nesilica, kao i o njihovoj prehrani. Kod otisnut na svakoj ljusci daje potpunu informaciju o podrijetlu i kvaliteti, piše HRT.
Svaka kokoš iz slobodnog uzgoja dnevno daje jaje i na svakome piše kod koji označava podatke o vrsti i mjestu farme te zemlja podrijetla, a iz oznaka potrošač može doznati kako se kokoši hrane i kakva je kvaliteta samih jaja.
- Nula, jedan, dva i tri. To su oznake gdje je nula ekološki uzgoj, broj jedan je slobodni uzgoj, broj dva je podni i broj tri je kavezni uzgoj, rekla je Mirela Klisurić, stručna suradnica u Agroklasteru Vukovarsko-srijemske županije.
Jaja koja se stavljaju na tržište moraju se i pakirati, čuvati i transportirati na način kojim se osigurava očuvanje njihove kakvoće. Svaki pakirni centar mora imati i svoj odobreni broj, a to znači da je prošao rigorozne kontrole.
Pakirnica u Lovasu prva je u Hrvatskoj dobila GMO free certifikat.
- Možemo reći da smo mi prvi u Hrvatskoj dobili da smijemo staviti na ovu kutijicu oznaku bez GMO-a, ovo možete sigurno jesti, nema nikakvih GMO-a. Radili smo jedno 4 mjeseca najmanje, izvršila se kontrola tvornice stočne hrane u Belju da li imaju GMO sastoje svi naši kooperanti su bili podvrgnuti, njihova smjesa kojom hrane te kokoši, da ne bi slučajno oni dodavali sa strane, rekao je Ivica Baričević, voditelj sektora proizvodnje jaja iz slobodnog uzgoja u Agroklasteru Vukovarsko-srijemske županije.
Samo ste zaboravili navesti,da jaja idu "gola" od seljaka,ili farme,a onda oni u pakirnim centrima udara svoje pecate............