sustav odbijanja

"Zraka boli" novo je oružje američke vojske

Red Bull Crashed Ice
Foto: Red Bull
1/2
25.04.2012.
u 10:46

Zraka sadržava girotron koji energiju koja prolazi kroz magnetno polje pretvara u toplinu, ali milimetarski valovi ne prodiru toliko duboko kao mikrovalovi

Nema bljeska, ne možete ga namirisati, čuti, nema vidljivo punjenje, ali ga itekako možete osjetiti kada vas pogodi. Osjetite nepodnošljivu vrućinu i bol. I nakon dvije sekunde pokušavate pobjeći glavom bez obzira, opisao je "Zraku boli" Spencer Ackerman iz Wireda izvještavajući o novom oružju američke vojske koje je imao priliku iskušati sam na sebi.

"Zraka Boli", odnosno aktivni sustav odbijanja, energetsko je oružje koje pretvara elektricitet u milimetarske valove radiofrekvencije i toplinu. Oružje koje se razvija već 15 godina američka vojska želi koristiti za kontrolu masa i "odbijanje" sumnjivaca koji bi mogli predstavljati prijetnju za strateške objekte.

Primjerci oružja još uvijek djeluju poprilično nezgrapno, a u testnom timu nazivaju ih Ralph – kada je riječ je o oružju koje prevozi Hummer maskirnih boja, i Pete – oružju koje se nalazi na mnogo većem vozilu. Ralph i Pete metu mogu precizno pogoditi s više od 750 metara udaljenosti, i to sa 12 džula energije po četvornom centimetru. Vojska tvrdi da je zraka frekvencije od 95 GHz, iako izuzetno bolna, potpuno bezopasna te da probija kožu na dubini manjoj od jednog milimetra.

"Zraka boli" obično se opisuje kao "mikrovalno" oružje, što zapravo nije točno. Iako Ralph i Pete sadržavaju girotron, prethodnika mikrovalnog magnetrona koji energiju što prolazi kroz magnetno polje pretvara u toplinu, milimetarski valovi ne prodiru toliko duboko kao mikrovalovi.

Ipak, novo oružje koje bi pomoglo kontrolirati mase ima još nekoliko velikih mana koje se moraju doraditi. Snaga Ralpha i Petea smanjuje se ovisno o uvjetima. Još nije poznato u kojoj mjeri, no jasno je da ne može djelovati u punoj snazi kada pada kiša ili snijeg ili ako je mnogo prašine u zraku. Veliki problem predstavlja i to što je za pokretanje oružja potrebno čak 16 sati pa bi stalno moralo biti u pripravi, a tako bi se trošile iznimno velike količine energije. Najveći problem ipak nije tehnički nego psihološki. Kada je, naime, "Zraka boli" poslana u Afganistan, talibani su Afganistance plašili kako će ih Amerikanci učiniti sterilnima te da će zbog mikrovalova dobiti tumore i slične bolesti pa je oružje ubrzo vraćeno u SAD.

Ključne riječi

Komentara 11

OB
-obrisani-
11:33 25.04.2012.

Onaj ko se sprema za rat smišlja nova oružja kako bi zavladao svetom

IP
infо_punkt
11:47 25.04.2012.

\"...Oružje koje se razvija već 15 godina američka vojska želi koristiti za kontrolu masa...\" _________________________________ čisto sumnjam da će to trebati američkoj vojsci... oni ionako ubijaju po volji po svijetu... ali američka policija će sigurno imati pune ruke posla s tim željezom...

OR
orisis
13:38 25.04.2012.

bolje i to nego gumeni metak...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije