PROBLEM S PLANOM LETA

Zrakoplov s američkim vojnim dobavljačima prisilno sletio u Iranu

zrakoplov
Foto: ilustracija
05.09.2014.
u 22:31

Iranci su im naredili da slete ili će ih presresti

Iznajmljeni zrakoplov koji je prevozio većinom vojne dobavljače morao je danas sletjeti u Iranu nakon što je pilotima rečeno da je plan leta zastario, rekli su američki dužnosnici za CNN.

Zrakoplov tvrtke Fly Dubai s dobavljačima, među kojima su bili i Amerikanci, letio je prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima kada su Iranci naredili da se moraju vratiti u Afganistan. Međutim, zrakoplov nije imao dovoljno goriva za popravak pa su Iranci naredili da slete ili će ih presresti. Zrakoplov je na kraju sletio u Bandar Abbasu na jugu Irana, blizu Perzijskog zaljeva.

Američki dužnosnici izvijestili su da je birokratski problem u međuvremenu riješen te da će zrakoplov uskoro poletjeti, prenosi Reuters.

Washington Post ranije je izvijestio da su iranski borbeni zrakoplovi prisilili na slijetanje zrakoplov sa 100-tinjak Amerikanaca i dva Kanađanina. List je izvijestio kako je zrakoplov unajmio Pentagon od Fly Dubaija.

>> Panika u zraku: Avion easyJeta prisilno sletio nakon što ga je pogodila munja

>> Problemi s još jednim avionom Malaysia Airlinesa: Prisilno sletio u Hong Kong

Komentara 20

Avatar kapital3 org
kapital3 org
23:41 05.09.2014.

svaka cast iranu

BF
brkonja fra brkati
00:00 06.09.2014.

Vjerovatno su nosili uzorke nove opreme za snimanje iz zraka pa su htjeli malo poslikat na putu do UAE po iranskim krajolicima,ne bi li impresionirali kupce.

BF
brkonja fra brkati
08:24 06.09.2014.

Ei Indio - u pravu si.Avion se može i srušiti kao npr.**************************** 02.07.1988g.Amerikanci su počinili jednu od najkontroverznijih vojnih akcija u povijesti. Naime, američka raketna krstarica USS Vincennes ispalila je rakete na putnički avion iranske kompanije Iran Air i srušilaa ga pobivši svih 290 ljudi na njemu, uključujući 66-ero djece. Da stvar bude gora, zrakoplov se u vrijeme napada nalazio u iranskom zračnom prostoru i letio je na civilnoj zrakoplovnoj ruti koja je korištena svakodnevno. Naprotiv, američka krstarica u doba napada ušla je u iranske teritorijalne vode, čime je povrijedila suverenitet te zemlje. Službeno objašnjenje SAD-a bilo je da je putnički zrakoplov prepoznat kao iranski lovac F-14 Tomcat. To objašnjenje je paradoksalno kada se uzme u obzir da je navedeni američki brod USS Vincennes bio moćna krstarica klase Ticonderoga, naoružana tada najmodernijim AEGIS sustavom s multifunkcionalnim faznim 3D radarom (sustav je bio ponos američke mornarice i nosio je nadimak "Shield of the Fleet" ). Kapetan krastarice bio je William Rogers III, navodno poznat po agresivnosti. Na osnovu pogrešnih informacija naredio je ispaljivanje dvaju protuzračnih raketa tipa RIM-66 Standard, brzine 3.5 Macha, koje su srušile avion. Amerikanci su navodno prethodno izdali upozorenje samo na jednoj frekvenciji (121.5 MHz), ali ne i na frekvencijama koje koriste kontrole leta. Zanimljivo je da je kapetan Rogers unatoč svojoj pogrešci ostao i dalje zapovjednikom USS Vincennesa, a 1990. ga je godine američki predsjednik George Bush stariji čak odlikovao Legijom zasluga (Legion of Merit).

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije