Doživotni zatvor za sudjelovanje u ubojstvima prosvjednika dobio je 84-godišnji Hosni Mubarak, prvi diktator iz neke od zemalja Arapskog proljeća koji je izveden pred sud. Naime, tuniskom predsjedniku Ben Aliju sudilo se za šverc droge i oružja u odsutnosti, a Gadafi je ubijen. Mubarak je vladao Egiptom 30 godina, od 1981. do 2011. godine, a strahovao je od smrtne kazne jer je na posebnom sudu u Kairu bio optužen za ubojstvo 850 prosvjednika.
Tata i sinovi
Promatrači suđenja tvrde da tužitelji nisu istragu proveli kako valja, a svjedoci su mijenjali izjave koje su dali na početku, u policiji. Poslije čitanja presude, kojom je na doživotni zatvor osuđen i bivši ministar unutarnjih poslova Habib al-Adly, sudnicom se zaorilo klicanje, a ispred sudnice slavili su rođaci ubijenih.
Udovica jednog prosvjednika vikala je: “Tako sam sretna”, ali uskoro se veselje preokrenulo u bijes kad se doznalo da su pomoćnici bivšeg ministra unutarnjih poslova oslobođeni t su izbili sukobi s policijom, a bjesnjelo se i u Suezu. Sudac Ahmed Refaat rekao je da je 10-mjesečno suđenje bilo pošteno. Govorio je o Mubarakovih 30 godina mraka i hvalio “sinove naroda koji su se mirno podigli za slobodu i pravdu”. Mubarak i njegova dva sina, Gamal i Alaa, oslobođeni su optužbi za korupciju, ali sinovi ipak ostaju u pritvoru jer će im se suditi i za manipulacije na tržištu dionicama. Ostarjelog diktatora u sudnicu su donijeli na nosilima, a od početka suđenja u kolovozu 2011. godine liječe ga u Međunarodnom medicinskom centru blizu Kaira.
Egipatske novine presudu su najavile naslovima poput “Dan presude faraonu”. Presuda je izrečena u osjetljivom trenutku između dva kruga predsjedničkih izbora.
Napetost raste
Politička napetost u zemlji raste jer su mnogi mladi pobunjenici jako razočarani izborima. Mogu birati, naime, između Muhammada Mursija, kandidata Muslimanske braće, te Mubarakova posljednje premijera Ahmeda Shafiqija