Dok je broj nezaposlenih u Hrvatskoj iz mjeseca u mjesec sve veći, a visokoobrazovani mladi ljudi rade u lokalnim službama za plaću od 1600 kuna, vijećnici Skupštine Šibenko-kninske županije po satu zarade više od 2000 kuna i to samo zato što su vijećnici. Piše o tome Danas.hr koji ističe da se vijećnicima u toj županiji mjesečne naknade isplaćuju čak i ako se ne pojave na sjednicama, ne pročitaju materijale i ne sudjeluju u raspravama. Da stvari budu još tragičnije, oni se sastaju pet do šest puta no ne mjesečno već godišnje, a svaki od tih sastanaka traje svega dva do tri sata. Tako se na njihov ''rad'' u samo jednom mandatu potrošilo više od šest milijuna kuna. No oni nisu jedini, takav se sustav manje - više prakticira u svim dijelovima države.
- Mjesečna naknada je između 1560 i 1600 kuna. Ako ima pet sjednica, a u prosjeku traju po dva sata, onda je to nešto preko 2000 kuna po satu - objasnio je SDP-ov vijećnik Paško Višić koji drži da vijećničke naknade treba smanjiti, a novac preusmjeriti ondje gdje je potrebniji. Višić predlaže da bi se u takvim slučajevima trebao vrednovati rad, a ne samo dužnost koja se obnaša.
- Naknada se dobiva dolazili na sjednice ili ne, bili uključeni u rasprave ili ne, pročitali materijale ili ne. Treba platiti dnevnicu za dolazak i jednu za čitanje materijala, a onaj tko nije došao ne bi trebao imati ni pravo na tu naknadu - upozorava SDP-ov vijećnik.
Njegov šibenski kolega iz HDZ-a Ante Kulušić ističe da je odluku o visini nakande donijela skupština te da je to problem svih skupština u Hrvatskoj, a ne samo Županijske skupštine Šibensko-kninske županije.
Cijeli tekst pročitajte ovdje.
>>Lokalne vlasti u krizi su na plaće potrošile milijardu kuna više
Zaista bi dobro bilo da se nađe jedan "istraživački" novinar i malo analizira kakvog )administartivnog/ upravljačkog) monstruma od države su napravili, ruku pod ruku, HDZ i SDP. I kako taj administartivni monstrum funkcionira, odakle (kad nema više privrede, nego uglavnomm novih ino kredita i zaduživanja ili rasprodaje nacionalnih dobara) crpi sredstva, kako se u njemu zapošljavaju uglavnom stranački poslušnici i uvezani, te dokle sve seže (u dubinu, u širinu i , primjerice, i izvan granica). Što bismo mi, rođeni u bivšoj državi, rekli: organizaciona shema, sa svim uveznicama, paralelama i meridijanima.