PROSVJEDOVALI U PODGORICI

Žustre reakcije iz Srbije nakon glasanja u UN-u: 'Blamantna većina! Srbija je moralni pobjednik'

UN General Assembly votes on Srebrenica genocide resolution in New York
Foto: EDUARDO MUNOZ/REUTERS
1/5
23.05.2024.
u 18:28

Naslovnice srpskih portala odmah su bile ispunjene reakcijama nakon glasovanja, Vučić je u svom žustrom govoru u New Yorku pozvao države da ne glasaju za rezoluciju

S 84 glasova za, 18 protiv i 68 suzdržanih ovog je četvrtka povijesno usvojena rezolucija o genocidu u Srebrenici. Posljednjih nekoliko dana u nekoliko se navrata moglo čuti i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića te čelnika Republike Srpske Milorada Dodika, no sve je eskaliralo tijekom govora uoči glasovanja u New Yorku. 

Vučić je u svom žustrom govoru pozvao države da ne glasaju za rezoluciju, smatrajući kako ona ''neće donijeti mir već će otvoriti nove rane''. Uz to, rezoluciju smatra politički motiviranom, a reakcije na usvajanje ove rezolucije uslijedile su odmah nakon glasovanja. U Podgorici je izbio i prosvjed kako bi se izrazilo nezadovoljstvo jer je Crna Gora podržala rezoluciju, prenosi Vijesti.me. Okupljeni su ispred Vlade skandirali Ratku Mladiću te uzvikivali ''Izdaja'' i ''Rusija''. 

Foto: UN

Naslovnice srpskih portala odmah su bile ispunjene reakcijama nakon glasovanja. ''Ovo su pravi prijatelji Srbije! Ovih 18 zemalja je glasalo protiv srane rezolucije o Srebrenici'', pisao je Informer. ''Blamantna većina! Sramna rezolucija o Srebrenici usvojena u UN-u, ali Srbija je moralni pobjednik'', pisali su. ''Rezolucija o Srebrenici usvojena tankim brojem glasova. Više protivi  suzdržanih, nego za!'', piše Blic.rs. ''Sramotna rezolucija jedva izglasana, više suzdržanih i protiv nego za!'', piše Srbija danas. 

Nakon žustrog govora Aleksandra Vučića koji je pozvao države članice da ne glasaju za rezoluciju oglasila se i bivša premijerka Ana Brnabić. 

POVEZANI ČLANCI:

- Govor koji će ostati upisan u povijesti. ''Ne branimo sebe, branimo svijet i principe međunarodnog prava''. Nema povlačenja, nema predaje! - napisala je. Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić u nekoliko se navrata tijekom dana oglasio na društvenoj mreži X, napominjajući kako ''narod Srbije nije genocidan''.

- Srbija je moja zemlja, u njoj živimo i Bogu se molimo u džamijama, crkvama i sinagogama. Ima na tisuće džamija u kojima se moli oko 600.000 muslimana koji ovdje žive. Muslimani na području Srbije, koja je pod vlašću većinsko pravoslavno stanovništvo, žive i rade složno i stoljećima dijele zajedničku sudbinu - poručio je. 

>> VIDEO Međunarodna obuka i demonstracije za specijalne vojne i policijske misije u Sveučilišnoj bolnici u Zagrebu

Ključne riječi

Komentara 53

PA
Pahor
18:34 23.05.2024.

Poslije presuda međunarodnog suda, sada i deklaracija UN- a. Jel postoji jos koji narod ovako sluzbeno proglasen genocidnim ili su srbi i u tome prvaci?

Avatar rubinet
rubinet
18:52 23.05.2024.

Evo majstora u slavljenju poraza.

FU
Fusnota
18:39 23.05.2024.

Parizer naciji se u zadnjih 80 godina sve obilo o glavu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije