PLINSKA KRIZA Hoće li imati nastavak?

Vlada: Neće biti novih redukcija plina!

22.01.2009.
u 16:56

Iako se još točno ne znaju količine plina koje su interventnim uvozom stigle u Hrvatsku, procjenjuje se da je to između milijun i dva milijuna prostornih metara. Kako doznajemo u INA-i, ni za taj plin cijene nisu bile osobito visoke jer su i cijene nafte u međuvremenu pale pa se procjenjuje da je tisuću prostornih metara plina stajalo oko 450 dolara, što je na razini uobičajenih cijena.

U tome su ponajviše pomogli slovenski Geoplin, njemački Ruhrgas, talijanski ENI i Gaz de France.

Nova kriza
Bude li, međutim, idućih dana zahlađenja i niskih temperatura, od recimo minus sedam stupnjeva, moglo bi se dogoditi da Hrvatsku opet zahvati plinska kriza iako dobivamo plin iz Rusije. U tom bi se slučaju najvjerojatnije opet morali isključivali najveći potrošači (HEP i Petrokemija, kao i dio industrije koja je i nedavno bila obuhvaćena mjerama štednje).

– Nema govora o ponovnim redukcijama plina – izjavio je pak savjetnik ministra gospodarstva, rada i poduzetništva i glasnogovornik Tomislav Mazal.

Ostaje, naravno, i dalje pitanje što se uopće može napraviti ove godine kako bi se iduću zimu dočekalo spremnije, i to bez obzira na spor Rusije i Ukrajine, koji je bio glavni razlog velikih plinskih problema ne samo u Hrvatskoj već i u cijeloj Europi.

Glavni problem Hrvatske i nadalje ostaje rješavanje vršne potrošnje kada zimi svi potrošači troše znatno više, a dogodi li se da nešto prekine dobavu plina, problemi se multipliciraju, posebice zato što su tri osnovna čvorišta Baumgarten u Austriji, Gorizia i Rogatec uska grla kroz koje je nemoguće osigurati dodatne količine jer su prekapacitirana. No, nemoguće je u relativno u kratkom roku sagraditi dodatne plinovode kojima bi se mogla diverzificirati dobava plina.

Beničanci
Nužna je i gradnja novog velikog skladišta, čija se gradnja planira u Beničancima, i to kapaciteta od najmanje milijardu prostornih metara plina.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?