Za 18 do 20 tisuća radnika zaposlenih u hrvatskoj brodogradnji Vlada, odnosno državni vrh pokazuje zabrinutost i spremnost da pronađe rješenje njihove egzistencije i poslovnih neprilika. S druge strane, nekolicina od 36 tisuća zaposlenica u tekstilnoj industriji, svojevrsnoj "brodogradnji" na kontinentu države, u županijama sjeverozapadne Hrvatske svakodnevno ostaje bez posla, a da to nitko niti ne registrira. Rada Borić, izvršna direktorica Centra za ženske studije, na današnjoj tribini "Rodna ravnopravnost u vremenu krize" prozvala je sadašnje stanje na tržištu rada.
A nazočne sudionice na današnjoj tribini, među kojima i Željka Antunović, potpredsjednica Sabora, zaključuju kako već i natpolovični udio žena u općoj nezaposlenosti u državi svojedoči da u vrijeme krize i te kako vlada spolna nejednakost.
- Žene su diskriminirane kada traže posao, teže do njega dolaze, teže napreduju - ocijenila je Željka Antunović.
Da je spolna diskriminacija problem zemalja Europske unije, ali i nama susjednih država, posvjedočila je i Nataša Milojević, poduzetnica iz Beograda, nekašnja političarka i parlamentarka u Srbiji, naglašavajući kako je među 800.000 nezaposlenih u toj državi, natpolovična brojka na strani žena. "I to najviše se bez posla ostaje u konditorskoj i tekstilnoj indusriji", istaknula je.
Žene su danas tek trideset posto nazočne u poduzetničkom sektoru, dok se na prste može izbrojiti koliko ih je zastupljeno u upravljačkim tijelima javnih i privatnih poduzeća, čulo se na tribini. Uz već tradicionalnu podcijenjenost žena u odnosu na muškarace kad su u pitanju plaće koje su za isti posao ženama i do 20 posto niže, kriza je otvorila i nove načine zapostavljenosti u ekonomskim neprilikama, poručile su organizatorice tribine.