POGLED S MANHATTANA

Votka za brzo ubijanje svijesti

29.08.2008.
u 19:07

Počela je nova studentska godina na američkim sveučilištima. Brucoši su to širom zemlje proslavili uz goleme količine alkohola. Ako mislite da jedino hrvatska mladež puno pije, što su tijekom ljeta pokazale i ankete, onda se varate. Za  utjehu hrvatskim roditeljima, treba otvoreno reći da vjerojatno nigdje u svijetu studenti ne piju i ne tulumare kao u Americi. Mnogima je motiv za odlazak na studij svakodnevno partijanje, a ne učenje.

O tome su snimljeni i brojni američki filmovi, a zabrinjava da znatan broj srednjoškolaca bira mjesto i fakultet na kojem će studirati po pričama koliko se dobro studenti tamo zabavljaju. Nije stoga čudno da od posljedica pretjeranog konzumiranja alkohola svake godine  na sveučilištima umre na desetke mladih ljudi, a svakog vikenda osoblje hitne pomoći ima pune ruke posla u ispiranju želuca od ispijenih votki koja je najpopularnije piće za “brzo ubijanje svijesti”, kako pijanstvo popularno studenti nazivaju.

I sve se to događa u zemlji u kojoj je zabranjeno ispijanje i  kupovanje alkohola do 21 godine života. Zakoni su napisani da se krše, stara je uzrečica, pa prodavači u trgovinama zažmire kad vide krivotvoreni identifikacijski dokument koji pokazuje da dječak kojem još ni brada ne raste ima 23 godine. Slavi rođendan pa kupuje pivo, vino, votku, a s društvom koje u  autu čeka iza ugla na izravnoj je mobilnoj vezu da ga upozore ako dolazi policija koja može otkriti prijevaru.

Prijateljica iz New Yorka uvjeravala me kako je pametnije da roditelji svojoj djeci koja su na studiju kupe alkohol nego da im policija unosi u arhivu podatke o neprimjerenom ponašanju koje ih sutra može stajati dobrog posla na Wall Streetu ili u državnim službama. Ona svakog vikenda pokloni sinu bocu dobre ruske votke da ponese na tulum jer se bolje osjeća ako zna da neće lutati od trgovine do trgovine moleći prodavače da mu prodaju alkohol. Na pitanje zašto misli da njezin sin mora svakog vikenda biti mrtav pijan da bi se dobro zabavio, nije znala odgovor.

 – To je današnja mladost, proći će ih kad završe studij, nije to ništa opasno – uvjerava sebe i mene! Čak je ponosna što je njezin sin nedavno spasio život prijateljici koja je doživjela alkoholni šok ispivši prvi put u životu dva decilitra konjaka pa je prestala disati. Prepoznao je simptome i odjurio taksijem do bolnice gdje su joj ispumpali želudac i dali infuziju. Da je opijanje mladih Amerikanaca ozbiljan problem pokazuje i peticija koju su uoči početka nove studentske godine potpisali dekani više od 100 američkih fakulteta.

Oni pozivaju zakonodavce, roditelje, medije, stručne zdravstvene službe da pomognu kako bi se smanjila epidemija opijanja maloljetne američke djece kao i studentske populacije. Upozoravaju da nema brzog i lakog saniranja tog problema, ali vjeruju da bi pojačanom kampanjom protiv alkoholizma uspjeli barem zaustaviti porast tog trenda među mladim Amerikancima. Ima i onih koji tvrde da bi trebalo spustiti  zabranu za kupovanje alkohola sa 21 na 18 godina jer bi tada kod nekih to prestao biti izazov “zabranjenog voća”.

Taj je prijedlog odmah odbijen jer iskustvo pokazuje da bi u tom slučaju osamnaestogodišnjaci kupovali piće srednjoškolcima, kao što sada 21-godišnjaci opskrbljuju alkoholom one mlađe od sebe. Na zahtjeve da prestanu s opijanjima studenti s prestižnog Sveučilišta Yale poručili su da se tijekom studija “alkoholom ubijao” i George Bush pa je ipak postao američkim predsjednikom. Zaboravljaju da posljedice alkoholnih isparavanja iz njegova mozga osjećaju i Amerika i svijet!

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?