Kada bi Zagreb zatresao potres sličan onima koji su uzdrmali talijanske gradove, u roku od sat vremena slanjem samo jednog SMS-a okupilo bi se više od 8000 civila na dogovorenim položajima, odakle bi krenuli spašavati svoje sugrađane.
Riječ je o članovima civilne zaštite koju je osnovao Ured za upravljanje u hitnim situacijama čiji je pročelnik Pavle Kalinić jučer na konferenciji za novinare kazao kako je u nju uloženo više od 10 milijuna kuna.
- Spremnost sustava Ured provjerava na redovnim vježbama od kojih su neke međunarodnog karaktera, a osnovali smo i specijalističku postrojbu civilne zaštite s 550 educiranih pripadnika koja ima najmoderniju opremu za spašavanje u koju smo uložili oko 3,5 milijuna kuna - istaknuo je Kalinić. Tako su nabavljena tri kontejnera za smještaj opreme za spašavanje iz ruševina ukupne vrijednosti 1.38 milijuna, dvije prikolice s opremom za tehničke intervencije i spašavanje iz ruševina vrijednosti 765 tisuća kuna, tri kompleta hidrauličkih alata za tehničke intervencije u vrijednosti 883 tisuće kuna te tri uređaja za pretraživanje u ruševinama vrijednosti 515 tisuća kuna.
Za civilnu zaštitu kupljena je pak radna zaštitna odjeća i obuća u vrijednosti četiri milijuna kuna, tj. 4000 kompleta (poluvisoke zaštitne cipele, zaštitna kaciga, radne zaštitne rukavice, reflektirajući prsluk, radni kombinezon, kapa "šilterica", kišna kabanica i ruksak). Za uspostavu komunikacijskog sustava operativnih snaga uloženo je oko dva milijuna kuna.
Ured je za nabavku ostale pomoćne opreme za zaštitu i spašavanje kao što su spremnici za pitku vodu, daske za imobilizaciju i prijenos unesrećenih, defibrilatori, te razne specifične ručne alate izdvojio sredstva u iznosu većem od 800 tisuća kuna.
Kalinić je kazao i da stručnjaci s Građevinskog fakulteta završavaju studiju za saniranje posljedica potresa koja će biti završena za mjesec dana te je napomenuo da su skopili sporazum o suradnji u slučaju katastrofe i velike nesreće s 48 građevinskih tvrtki koje će biti na raspolaganju u slučaju razornog potresa kako bi raščišćavale evakuacijske koridore i pravce (48 lokacija za prihvat osoba i 19 evakuacijskih površina za situiranje šatorskih naselja.
Najavio je da će skoro početi i s podjelom 12 tisuća plakata s uputama za slučaj potresa, a podijelit će ih predstavnicima stanara, a slične poruke naći će se i u vozilima ZET-a.
Do sada su u sva kućanstav podijeljeno sedam letaka u više od tri milijuna primjeraka, a riječ je o lecima: 4 koraka do sigurnosti, Zaštita od zračenja, Opasne kemikalije, Potres, Zaštita od utjecaja ionizirajućeg zračenja, Požar te Letak sa savjetima građanima o samozaštitom ponašanju - provale u domove).
Samo me interesira, koje su to građevinske tvrtke, tko je prodao opremu, kontejnere, vozila i alate? I otkud novci?