Vrijedan tvornički kompleks bivše tvornice Badel u Šubićevoj ulici nedavno je ostao i bez krova. Spomenik kulture koji je i pod zaštitom kao vrijedna industrijska baština svakim danom sve više propada, no unatoč tome što prostore unutar njega Grad iznajmljuje privatnicima i na osnovi toga zarađuje, u vezi sa zaštitom i obnovom Badela ništa konkretno nije poduzeto.
Projekt Blok Badel
– Grad prostore u sklopu kompleksa iznajmljuje u komercijalne svrhe i ostvaruje profit, a pritom ništa ne ulaže u zaštitu iako je briga za baštinu zakonska obveza – upozorio je Saša Šimpraga, autor knjige “Zagreb, javni prostor”. Još u rujnu najavljeno je raspisivanje međunarodnog natječaja za projekt Blok Badel čija se vrijednost procjenjuje na 1,3 milijuna kuna koje je Grad trebao izdvojiti iz ovogodišnjeg proračuna, a kako doznajemo, sada je u završnoj fazi.
– Riječ je o međunarodnom online natječaju na kojemu stručnjaci rade intenzivno i koji je trenutačno u završnoj fazi – kazao je kratko predsjednika Društva arhitekata Zagreba Damir Ljutić. I Marina Bagarić, autorica monografije “Arhitekt Ignjat Fischer”, koji je zaslužan za gradnju Bloka Badel, smatra da je vrijedna arhitektonska baština zanemarena.
Preventivni plan
– To je prva moderna tvornica u Zagrebu na kojoj su korištene posebne konstrukcije i ima veliku vrijednost kao tehnološka inovacija, a sada je u ruševnom stanju. U kompleks su ubačene neke zgrade koje nikako ne pripadaju tamo i to je apsolutno neopravdano – kazala je Bagarić. Od gradskih ureda pokušali smo doznati preventivni plan za zaštitu no, odgovor nismo dobili.
Dajte Horvatinčiću da sruši i napravi garažu.