Gradonačelnik Milan Bandić razmišlja o sufinanciranju ugradnje razdjelnika onim građanima koji će ih tek postavljati na svojim radijatorima, ali i onima koji su ih već postavili. Retroaktivno.
Vlastitim novcem
No, osim razmišljanja koje je prekjučer podijelio sa Zagrepčanima, novih detalja nema. Konačnu odluku o tome kome će i koliko sufinancirati donijet će tek onda kad od HEP-a dobije potrebne podatke o broju ugrađenih razdjelnika i broju kućanstava koja taj posao, za koji se tek naknadno utvrdilo da po direktivi Europske unije nije obvezujući, ali je kao nužan upisan u naše zakone, tek očekuje.
Razdjelnike o kojima će odlučivati Ustavni sud gradonačelnik bi sufinancirao Zagrepčanima njihovim vlastitim novcem, i to baš u trenutku kada oni, svjedoče tome i brojni primjeri, ne pridonose uštedi na računima za grijanje i tek su posljednji u nizu za racionalnu potrošnju energije.
– Tražili smo od HEP-a podatke o tome koliko je ugrađeno razdjelnika u Zagrebu i mogu reći kako apsolutno postoji mogućnost da to subvencioniramo našim građanima. Grad će svakako pokušati pomoći – ponovio nam je jučer gradonačelnik Bandić.
Poručio je i da se “slučaj razdjelnici” ne bi dogodilo da su se s njim konzultirali kada su su ugrađivani jer bi već tada pomogao.
Potpore iz Fonda
No, razdjelnici nisu bili pitanje lokalne samouprave, nego zakonski propisana obveza; uostalom, za sufinanciranje ugradnje brojni su predstavnici stanara u zgradama novac tražili u Fondu za energetsku učinkovitost te ga ondje i dobili te si tako jeftinije osigurali razdjelnike.
– Kada kvantificiramo program, kada vidimo koliko je to tisuća ljudi, nećemo ih ostaviti na cjedilu. I ovaj put će Grad Zagreb biti odgovoran, i gradonačelnik – zaključuje Milan Bandić.
I dok on čeka službeni odgovor HEP-a, podaci koje očekuje i koji su mu nužni za kalkulaciju, Večernji list već je objavljivao – 94 je tisuće stambenih i poslovnih objekata koji su razdjelnike trebali ugraditi, a taj je posao završen za njih 58.095. Strahujući od kažnjavanja i loveći zakonske rokove, oni su nabavili razdjelnike, dok je za ugradnju u Zagrebu preostalo još 35.905 stambenih i poslovnih prostora.
Kada će Bandiću stići odgovor HEP-a, ne zna se, a upit s adrese gradonačelnika tvrtka je zaprimila – jučer. Potvrdili su to i u HEP-u, dodajući kako je u svome dopisu zagrebački gradonačelnik tražio i podatke o ukupnim troškovima ugradnje razdjelnika.
Slucajno sam prije par godina sudjelovao u jednom istrazivanju koje je provodila jedna svedska institucija po zadatku EK. Mi stanari smo dobrovoljno sudjelovali. U nase stanove postavljeni su i ugradjeni mjeraci vode, tople vode, razdjelnici na radijatore, elektricne energije, postavljena je kontrolna kutija na stubistu koja je bezicnim putem sakupljala podatke. Stanari su dobili tablete na kojima su mogli sami ocitavati potrosnju vode, struje, toplinske energije. Ista istrazivanja provedena su na nekoliko mjesta u EU. Sada se sakupljeni podaci obradjuju a rezultati ce biti podloga za donosenje odluke o tome na koji ancin kntrolirati potrosnju i kako postici sto bolje ustede. Zakljucak? Direktiva treba tek doci. Ali nasi "pametnjakovici" kao i obicno trce pred rudo...