Centar za legalizaciju Grada Velike Gorice na Trgu kralja Tomislava 6, u ponedjeljak, 31. ožujka, otvara svoja vrata građanima. U iznajmljenom prostoru Centra, koji se nalazi nasuprot zgrade gradske uprave, počinje prava akcija rješavanja nagomilanih predmeta građana. Cilj je do kraja lipnja riješiti 4360 predmeta, što je 35 posto ukupnih zahtjeva građana.
- Mi svakako želimo da se mjesečno riješi oko 400 predmeta, kako bi do 30. lipnja kada će nam i Ministarstvo izmjeriti broj rješenih predmeta, završimo 35 posto svih zaprimljenih zahtjeva – kaže gradonačelnik Dražen Barišić, a prenose Kronike Velike Gorice.
Barišić ističe kako je nezadovoljan s dosadašnjim tempom rješavanja zahtjeva, te da će biti oštar, čak i nemilosrdan, u slučaju da se oni ne rješe prema akcijskom planu.
Foto: Kronike VG
- Jednim vrlo energičnim, da ne kažem agresivnim, ali vrlo dobro i detaljno organiziranim pristupom, možemo odgovoriti tom zahtjevu. Građani nas plaćaju da im budemo servis i mi smo im to dužni omogućiti. I tu ćemo apsolutno biti, da ne kažem i nemilosrdni! – naglasio je.
Na poslovima legalizacije zaposleno je 24 djelatnika, uglavnom inženjera građevine i arhitekture. 16 zaposlenika dobilo je zadanu normu od 30 predmeta u mjesec dana. U slučaju da ih ne rješe, loše im se piše.
- Ako neće raditi svoj posao, onda ćemo ih promijeniti. Na tržištu na žalost ima puno stručnih ljudi koji žele raditi posao i biti servis građanima – ističe Barišić.
Jednim vrlo energičnim, da ne kažem agresivnim, ali vrlo dobro i detaljno organiziranim pristupom, možemo odgovoriti tom zahtjevu. Građani nas plaćaju da im budemo servis i mi smo im to dužni omogućiti. I tu ćemo apsolutno biti, da ne kažem i nemilosrdni!
Dražen Barišić
Velika Gorica, gradonačelnik
Pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo, Zdenka Cvahte, kaže kako je norma do kraja prošle godine iznosila 16 predmeta u mjesec dana. Tko se ne ubrza i u mjesec dana ne rješi barem 30 predmeta, ugovor na određeno vrijeme više mu se neće produžiti.
Ako netko ne bude mogao postizati tražene norme, onda će vjerojatno ugovor koji imaju sklopljen na određeno vrijeme biti raskinut pa će se zamijenit nekim drugim – najavila je pročelnica ističući kako je predviđen rok za rješavanje 80 posto predmeta do kraja 2015. godine, a preostalih 20 posto do kraja 2016. godine.
A onima koji se dokažu, uz plaću će biti i dodatno novčano nagrađivani.
- Ponudili smo u okvirima svojih mogućnosti da će naši djelatnici dobiti određenu stimulaciju što je razumljivo s obzirom na povećani broj poslova koji ćemo imati – rekao je gradonačelnik.
U svim većim velikogoričkim mjestima Grad je održavao tribine o legalizaciji prilikom čega su građanima predstavljali odluku o plaćanju komunalnog doprinosa, kako bi broj legaliziranih objekata bio čim veći. U prostoru gradske uprave bio je i poseban Info centar. Gradonačelnik ističe kako je upravo to rezultiralo velikim brojem zahtjeva za legalizacijom. Grad je tako zaprimio 12.464 zahtjeva, od kojih je do sada rješeno 1746.
Centar za legalizaciju za građane će raditi po cijele dane. Svakim radnim danom od 8 do 19 sati mogu donositi dokumentaciju koja još nedostaje predanom zahtjevu.
Ormari u Centru za legalizaciju pretrpani su zahtjevima. Gradonačelnik ističe kako je razlog tome što se Velika Gorica u proteklih 20 godina naglo počela razvijati. Nakon Domovinskog rata pojavio se veliki broj novoizgrađenih objekata, a mnogi građani gradili su bez potrebnih papira.
Ti objekti ili su dograđivani ili novoizgrađeni i nemaju svu potrebnu dokumentaciju i donošenjem Zakona koji omogućuje legalizaciju sada je velika šansa da se i kod nas riješi stanje koje će generirati i neke nove vrijednosti u prostoru – kaže Barišić.
Polovica novca od legalizacije odlazi u proračun Republike Hrvatske, a polovica u proračun Grada koji je od 2012. godine do 28. veljače 2014. godine prihodovao 3,18 milijuna kuna.
Zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos ističe kako je zbog nerješenih imovinskih odnosa ili neplaćanja zahtjeva, od 2008. godine ostao jedan nerješeni predmet, od 2009. godine devet predmeta, od 2010.godine 16, dok je od 2011. i 2012. još zaostalo po 36 nerješenih zahtjeva građana.
- U 2014. bilježimo 54 nerješenih predmeta. Među tim brojkama su upravni i neupravni postupci, tako da vidite da smo riješili skoro 96 posto predmeta koja smo imali 2009. godine – objašnjava Kos.
U radnoj zoni Rakitovec prodano je pet gradskih parcela, a u Velikoj Gorici, na zapadnom ulazu u grad dvije parcele. Svaki kupac gradskog zemljišta dobit će svog osobnog asistenta za investicije, djelatnika novog Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove Europske unije.
Koja laž, majko moja. Jedina i prava istina je da je u Velikoj Gorici trebalo čekati građevinsku dozvolu od 3 do 8 godina (ne nije tipfeler!, osam godina !!!!!!!) I zbog toga je u Velikoj Gorici preko 12.000 bespravnih predmeta.ta. Osobno znam jer sam projektant koji je najružnija iskustva doživio s upravom u Velikoj Gorici i Biogradu na moru. Lošijih nema u Državi!!!!