kako se razvijao ZG

Bespravna gradnja, korupcija i svađe zbog ‘dotepenaca’

povijest zagreba (1)
Foto: Privatni album
1/3
31.07.2013.
u 10:47

Sadržaj druge knjige autora Ive Goldsteina i Gorana Hutineca Povijest grada Zagreba u 20. i 21. stoljeću

Odbolovao je tri rata, pregrmio četiri državne promjene i živio u pet različitih država. Kako se Zagreb razvijao u 20. i 21. stoljeću tema je druge knjige Povijest grada Zagreba koju su napisali Ivo Goldstein, suvremeni hrvatski historičar i dugogodišnji profesor na Filozofskom fakultetu, te Goran Hutinec, znanstveni suradnik u Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta. Knjiga ima šest poglavlja različitih tema.

Afera asfaltiranje 

U 400 stranica sažeto je sve, od biografskih prikaza ličnosti kao što su Vjekoslav Heinzel ili Miroslav Krleža do dramatičnih događaja poput velike poplave u jesen 1964. Zanimljivo je, primjerice, bilo kako se problem bespravne gradnje pokušavao riješiti tridesetih godina. U težnji da se legaliziraju bespravno sagrađeni objekti, 1929. je odlučeno, piše u knjizi, da se vlasnicima tih kuća koje kvalitetom izrade zadovoljavaju propise, građevne i stambene dozvole mogu izdati i naknadno. Kazna za bespravnu gradnju bila je i do šest puta manja od troškova potrebnih za izdavanje svih dozvola pa nije teško zaključiti koliko je ta odluka zapravo odmogla rješenju problema. 

– Zanimljivo je bilo proučavati te 20-e i 30-e godine 20. stoljeća. Događale su se stvari koje su aktualne i danas, od bespravne gradnje, korupcije pa do odnosa Zagrepčana prema pridošlicama. Poprilično me iznenadilo jer sam mislio da se ta averzija pojavila tek devedesetih godina – kazao je autor Hutinec koji je pisao o razdoblju od 1918. do 1941. godine. 

Jedna od afera dvadesetih godina bilo je asfaltiranje. Radovi su se povjeravali samo jednoj kompaniji bez javnog natječaja. Sam Stjepan Radić tvrdio je da se “u Zagrebu troše na uzdržavanje cesta silni milijoni, a mi vidimo da se na periferiji narod guši u blatu, dok se u središtu trgaju dobri pločnici jer to nekome treba, jer traži jedna kompanija, da se neprestano taraca i asfaltira”. U to je vrijeme i gradnja tržnice na Dolcu izazivala burne polemike. 

U tisku se špekuliralo o prenamjeni nedovršene tržnice u garažu jer je grad oskudijevao parkirališnim mjestima.

Ivo Goldstein, s druge strane, istaknuo je 60-e i 70-e godine kao najdraže o kojima je pisao. 

– To je bilo razdoblje moga djetinjstva. Sjećam se svake kuće. Pa, kada se gradila zgrada Lisinskog i Zagrepčanka. Bio je lijep taj osjećaj da se grad razvija – istaknuo je Goldstein. 

Predstavljanje knjige je u rujnu, a cijena je 315 kuna.

>>Kupališta, javne kuće, ali i rat dio su povijesti kvarta Dubrava

>>Mračna povijest Zagreba privukla 30-ak građana

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije