REAKCIJE

Bojimo se jer je škola izgrađena bez ijedne dozvole!

09.11.2002.
u 00:00

* U slučaju bilo koje elementarne nepogode, djeca u toj školi su nezaštićena jer nemaju - atomsko sklonište

Nakon Večernjakovog teksta o potresu i ugroženosti 15.000 djece u Zagrebu, koja pohađaju stare škole, zapljuštali su pozivi građana na naš dežurni telefon. Roditelji nekoliko stotina djece strahuju za sigurnost djece koja pohađaju OŠ Novo Brestje jer je ista izgrađena bez građevne, lokacijske i uporabne dozvole! Potvrdio nam je to pouzdan izvor iz Gradskog ureda za obrazovanje i sport.

- Nedopustivo je da zgrada u kojoj tijekom tjedna boravi nekoliko stotina učenika nema građevnu dozvolu. Što bi se dogodilo da se zemlja malo jače zatrese, ili bi možda i lakši potres uzrokovao tragediju? Zar treba čekati da se ponovi talijanska nesreća pa da se odgovorni prozivaju. Sramotno je da ova škola nema ni sklonište - gnjevna je majka jednog učenika.

Brojni pozivi u našu redakciju potvrđuju zabrinutost građana za svoju djecu koja se školuju u derutnim zgradama, izgrađenim još početkom prošlog stoljeća. S obzirom na to da je škola Novo Brestje, doznaje Večernjak, bespravno izgrađena u pitanju je sigurnost zgrade, ali prvenstveno - životi stotina djece!

U slučaju bilo koje elementarne nepogode djeca koja idu u tu školu su nezaštićena jer nemaju atomsko sklonište. Naime, Ministarstvo unutarnjih poslova investitoru nije dalo potrebne suglasnosti za gradnju skloništa, doznali smo od našeg izvora iz Gradskog ureda za obrazovanje i sport.

- Nevjerojatno je da javna ustanova nema niti jednu potrebnu dozvolu. Takva nebriga je nedopustiva jer se radi o sigurnosti nekoliko stotina djece. Posebno zabrinjava to što sve mjerodavne službe prebacuju odgovornost s jedne na drugu. Investitor je Ministarstvo prosvjete i športa koje je zatražilo građevnu dozvolu, ali zahtjev je odbijen jer isti nije kompletiran s nizom potrebnih suglasnosti. Zbog svega navedenoga stabilitet zgrade u kojoj je svakodnevno nekoliko stotina djece je upitan - rekla je odvjetnica Radmila Bonifačić, koja zastupa klijenta na čijem je dijelu čestice bespravno izgradila škola.

Dodala je da je Gradski ured za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet odbio zahtjev tadašnjega investitora za izgradnju zgrade, a nakon toga nitko potrebne dozvole ponovno nije zatražio. U međuvremenu došlo je do promjene mjerodavnosti te bi sada za podnošenje zahtjeva za lokacijsku odnosno građevnu dozvolu bio odgovoran Gradski ured za obrazovanje i šport, rekla nam je odvjetnica Bonifačić.

R. Vukadin

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije