Umjesto oronule žičane ograde – raskošan sjenasti hodnik okružen “slapovima” cvijeća. Po čvrstoj konstrukciji koja će mjestimice biti i zidana penjat će se ruže, glicinije, bršljan i loza, a u njihovu hladu uživat će u ljetnim mjesecima posjetitelji zagrebačkog Botaničkog vrta.
Imat će i videonadzor
– Nadamo se da će radovi na sjenovitom hodniku, odnosno pergoli, početi već na jesen. Na projektu rade arhitekti i konzervatori, podržao nas je i Grad, a kako bi sve trebalo izgledati, znat ćemo za nekih mjesec dana. Trenutačno je završeno oko 80 posto projekta – objasnila je voditeljica Botaničkog vrta PMF-a Biserka Juretić te dodala kako se još razmišlja o određenim detaljima kao što je, primjerice, vidikovac koji bi mogao nadopuniti pergolu. Ono što je, međutim, sigurno, jest činjenica da će nova šetnica, nalik na onu bečkog dvorca Schönbrunn, koja će biti duljine nešto više od tristo metara, spajati Botanički vrt s Mostom zaljubljenih iznad Miramarske, a protezat će se cijelom južnom stranom vrta, do Crnatkove ulice. Upravo će novi cvjetni hodnik, u koji bi posjetitelji mogli već na proljeće, Most zaljubljenih, koji je, podsjetimo, izgrađen u kolovozu prošle godine, konačno staviti u funkciju.
– Krajnji je cilj da se vrata mosta skinu i da se preko njega i cvjetne pergole cijele godine može šetati Botaničkim vrtom – rekla je B. Juretić te dodala kako će sjenoviti hodnik biti osvijetljen, a razmišlja se i o videonadzoru, u slučaju “posjeta” vandala.
Sjemenje iz inozemstva
Kako je objasnila, sama cvjetna šetnica neće služiti samo ljubiteljima prirode koji će uživati u njenoj ljepoti, već i botaničarima iz vrta koji će dobiti prostor za uzgoj biljaka penjačica.
– Vrt je i prije imao pergole, ali davno, u 19. stoljeću. Sad ćemo imati ljepšu, suvremenu – obećala je voditeljica Botaničkog vrta, koja je sa suradnicima već počela uzgajati trajne penjačice koje će upotpuniti projekt vrijedan 2,5 milijuna kuna. Sjemenje su naručili iz stranih botaničkih vrtova, a sadnja biljaka počet će nakon dovršetka konstrukcije.
– Pravi obujam sjenoviti će hodnik vrlo vjerojatno postići za 10-ak godina. Određenim je biljkama potrebno više vremena da se razrastu, ali ugođaj hodanja pergolom od samog će početka sigurno biti divan – rekla je B. Juretić. Botanički vrt ove godine svoja vrata otvara čak mjesec dana ranije nego inače – danas! Proljetnice su već odavno spremne za gledanje, sa smiješkom je objasnila B. Juretić, pa ih Zagrepčani već “špijuniraju” kroz ogradu i, vide li nekog od djelatnika, zamole i pitaju mogu li ući “prije reda”.
– Nema smisla da odgađamo otvorenje, vrijeme je lijepo – pozvala je Zagrepčane voditeljica vrta.
Radno vrijeme Od danas se u Botaničkom vrtu mogu vidjeti jaglaci, visibabe, drijemovci, šafrani, kukurijeci... Radno vrijeme vrta ponedjeljkom i utorkom je od 9 do 14.30 sati, dok se od srijede do nedjelje može posjetiti od 9 do 17 sati.
Pločica s imenom Financijski se Botaničkom vrtu može pomoći posvajanjem određene biljke ili čak i klupe na kojoj, određeni broj mjeseci, stoji pločica s ugraviranim imenima “posvojitelja”.
Prodaja viška Od sredine travnja, obično uz središnje staklenike, sezonska je rasprodaja viška biljaka iz vrta. Staklenici se trenutačno obnavljaju, pa će se biljke po povoljnim cijenama ove godine prodavati na nekoj drugoj lokaciji unutar Botaničkog vrta.
Degenija i sibireja Krška kamenjara dio je Botaničkog vrta na kojoj se uzgajaju zeljaste i drvenaste biljke iz nizinskih i planinskih područja središnje i sjeverozapadne Hrvatske. Ondje se mogu naći dva najpoznatija hrvatska endema, velebitska degenija i hrvatska sibireja.
Dva jezera Umjetna jezerca s mostovima i okružena klupicama mnogima su omiljeni dio vrta. U njima se nalaze kornjače i biljke močvarnice.
Bravo ! Napokon (Mittel)europski "štih" u našem Zagrebu.