Prije sam se koristio različitim GPS modelima za snalaženje u prostoru, no oni katkad prekasno reagiraju. Među prvima sam testirao novi vodič, što je nama slijepima svojevrsna karta kroz Zagreb, a odlično je što rute mogu sam nadograđivati – rekao je Hrvoje Katić, član Udruge slijepih Zagreb, koja je s tvrtkom Tiflo globus provela projekt.
Hrvoje se tako nedavno vraćao od kolegice i zalutao, jer mu područje na kojem je bio nije bilo poznato.
– Odlučio sam uključiti vodič i izvukao sam se nekako. Ne znam što bi bilo da ga nisam imao – kaže. Početak cijele priče seže još u 2011., kada je Grad Zagreb donio strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom, a Gradski ured za socijalnu zaštitu izradio publikaciju s popisom pristupačnih ustanova kroz grad.
– Kako slijepi nisu mogli to čitati, sljedeće što je bilo potrebno učiniti jest izraditi i zvučni vodič – kaže tajnik udruge Goran Denis Tomašković.
Opsežan terenski posao
Tomašković je nazvao kolegu iz srednje škole Željka Sobočana, slijepca koji je vlasnik svjetski poznate tvrtke koja se bavi nalaženjem rješenja za samostalni život.
– Tek tada počeo je opsežan terenski posao, a radili smo dva mjeseca svaki radni dan po šest sati, a vikendom i dulje – kaže Sobočan. Obilazio je grad kako bi našao najbolji način kretanja, a u program je upisao orijentire – sjedište gradske uprave, Porezne uprave, znamenitosti, frekventne prolaze, tramvajska stajališta, državne uprave, ministarstava... Izabrali su šest članova, koji su program i isprobali, a danas će ga konačno predstaviti javnosti.
Prijamnike kupio Grad
Program funkcionira tako da se u GPS program u mobitelu snimi zvučni vodič, koji je Bluetoothom povezan sa zasebnim GPS prijamnikom. Zasad je vodič dostupan za 30 korisnika, a distribuirat će se tako što će šest ljudi koji su prošli testiranje obučavati druge koji su zainteresirani.
– Vrijednost projekta je oko 30.000 kuna, no trudit ćemo se tražiti donacije ili sponzore kako bismo omogućili svima da besplatno dođu do vodiča – rekao je Tomašković. Naime, osim što slijepa osoba koja se koristi vodičem mora kupiti odgovarajući mobitel koji podržava GPS program, potrebno je za isti program dati 1200 kuna, a zaseban GPS prijamnik stoji još 630 kuna.
– Za šest korisnika, koliko ih je testiralo aplikaciju, GPS uređaje kupio je Grad Zagreb, a još šest donirao je Lions klub Grič, no za ostale ćemo se morati pobrinuti sami – zaključio je Tomašković.