Dvjestotinjak mališana koji se od autoimunih i autoinflamatornih bolesti liječe u Dječjoj bolnici na Srebrnjaku, od početka kolovoza, više neće dobivati biološku terapiju. Kako tvrdi ravnatelj bolnice dr. Boro Nogalo HZZO im od srpnja 2010. godine nije platio ni kune za liječenje mališana, pa bolnica ne zna otkud namaknuti 2 milijuna kuna.
Kršenje prava ?
– Riječ je o iznimno skupoj terapiji koju je bolnica plaćala iz svog limita, no dalje ne možemo – upozorava dr. Nogalo. Iako je tvrdi bolnica uredno fakturirala izdane lijekove, preko Vinogradske bolnice, a potom i preko bolnice Sv. Duh kojoj je nakon spajanja pripala, ni jedna od 170 faktura nije plaćena. Upozorava da odbijenica plaćanja koja je bolnici od HZZO-a stigla u travnju nije ni pravno valjana jer nijedan račun koji je HZZO-u dostavljen, nije vraćen.
Svi su, ističe dr. Nogalo, uredno proknjiženi.
– To ne mogu shvatiti jer riječ je o djeci kojima bolest prijeti trajnom invalidnošću – objašnjava ravnatelj i dodaje da su među njima i najteži mali bolesnici koji boluju od juvenilnog artritisa i lupusa.
Liječenje "na svoju ruku"
U bolnici, ističe, rade dva vrsna dječja reumatologa, no bez lijekova mališanima je nemoguće pomoći.
– Sva su ta djeca prošla prve dvije faze liječenja, no jeftiniji lijekovi nisu im pomogli – otkrio je i dodao da mu nije jasno kako se sredstva mogu uskraćivati bolnici koja je Referentni centar za alergologiju i imunologiju. Ističe i da Srebrnjak godišnje liječi oko 90 posto najtežih pacijenata iz Hrvatske, a obraćaju im se i roditelji bolesne djece iz BiH.
– Više nemamo otkud financirati te skupe lijekove, pa neka direktor HZZO-a Tihomir Strizrep objasni roditeljima kamo da vode djecu na liječenje – poručio je dr. Nogalo. Objasnio je i da se bolnica raznim uštedama dovijala namaknuti sredstva za biološku terapiju, no da je sada stjerana pred zid.
– Ne dobijemo li novac, za liječenje djece morali bismo dati oko 10 posto godišnjeg proračuna bolnice, a to je nemoguće – ističe.
A iz HZZO-a odgovaraju da bi se roditelji s djecom koja boluju od ovih bolesti za pomoć trebali obratiti u Klaićevu bolnicu s kojom Zavod nakon spajanja bolnica ima potpisan ugovor za obavljanje ove vrste liječenja.
– Srebrnjak je sve fakture ispostavio u vrijeme kada više nije imao sklopljen ugovor za tu djelatnost – objasnio je direktor HZZO-a Tihomir Strizrep.
Usto, doznajemo, reumatolozi u bolnici na Srebrnjaku su zaposleni bez suglasnosti Ministarstva zdravstva pa je upitno je li bolnica ovu vrstu liječenja nastavila raditi "na svoju ruku".
U komunizmu smo bili sirotinja, ali se za djecu uvijek imalo. Takva nam je onda bila domovina. Nije nam se svidjela. Ovako je valjda puno bolje. Jad i čemer svuda oko nas. Za Papu je bilo, a za jadnu djecu ne? Tako je to u jednoj upropaštenoj državi. Moraš birati kome ćeš dati jer nema za sve. U skladu s domoljubno-katoličkim \"moralom\", djeca su izvisila. Papa je bio važniji.