Radnim vremenom gradskih vrtića nisu zadovoljni ni roditelji, ni ravnatelji, ni odgajatelji. Iako su veliki industrijski pogoni i tvornice koje su u prošlosti zapošljavale dobar dio zagrebačkih radnika gotovo izumrli, radno vrijeme većine gradskih vrtića još je prilagođeno upravo tom razdoblju. Gradskim programom javnih potreba u predškolskom odgoju, naime, predviđeno je da jutarnje dežurstvo teta u vrtićima počinje u 5.15 i traje do 16.30 sati. Većini roditelja to ne odgovara, a jedino je rješenje upis djece u neki od privatnih vrtića, gdje za više novca dobivaju bolju uslugu i radno vrijeme prilagođeno vlastitomu.
- Radim od osam do 16 sati, pa po dijete u vrtić u najboljem slučaju stignem oko 16.30. Tete me tada poprijeko gledaju jer je većina roditelja već odvela svoju djecu, a nerijetko se dogodi da moje dijete čuva čistačica jer je radno vrijeme teta isteklo i otišle su. Jasno mi je da su i one umorne, ali ne bi li svima bilo bolje da se njihovo radno vrijeme prilagodi onome većine roditelja - rekla nam je čitateljica čije dijete pohađa vrtić u Novom Zagrebu.
Probleme slične njezinima ima i većina drugih roditelja, posebice oni čija djeca idu u vrtić u blizini mjesta prebivališta - u tom slučaju imaju prednost pri upisu - a radno mjesto roditelja je na sasvim drugom kraju grada. Takav je primjer čitateljice koja radi u Mercatoneu, a dijete joj ide u gradski vrtić u Dubravi.
Sasvim je drukčija priča s privatnim dječjim vrtićima. Jedan od njih je "Dječja igra" u Dubravi, gdje je najveća gužva oko deset sati kad većina roditelja dovodi djecu. Vrtić radi od sedam do 19 sati, a većina roditelja po djecu dolazi između 17 i 18 sati. Fleksibilno radno vrijeme, dodatni program učenja engleskog jezika i sportske aktivnosti četiri puta tjedno imaju, dakako, i svoju cijenu - triput veću od 400 kuna koliko je mjesečna cijena boravka u gradskom vrtiću.
MARIJA Mapilele