U povodu Međunarodnog dana tolerancije i Međunarodnog dana srednjoškolaca na svečanosti u zagrebačkoj Gradskoj skupštini srednjoškolcima Pavlu Škoki Gavranoviću i Kristijanu Vincetiću dodijeljene su nagrade “Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost”.
Nakon minute šutnje za pokojnog Luku Ritza kao i sve ostale žrtve nasilja te dirljivih stihova pjesme “Nastavite bez mene dalje” učenika Božidara Merlea, nagrađenima su priznanja uručili gradonačelnik Milan Bandić i predsjednik Gradske skupštine Boris Šprem, pozvavši pritom na suzbijanje nasilja na svim razinama i svim raspoloživim sredstvima.
- Ime Luke Ritza i nedavno otvorenog centra koji nosi njegovo ime postalo je ne samo u Zagrebu nego u cijeloj zemlji simbol otpora svakom nasilju, diskriminaciji i netrpeljivosti, posebno među mladima, jer - nasilje nije hrabrost - poručio je gradonačelnik Bandić.
Boris Šprem ustvrdio je da možda nikad nećemo smjeti prestati govoriti protiv nasilja, što potvrđuje i nova tragedija, smrt 17-godišnjeg Miroslava Tunjića iz Gradišta kraj Županje.
- To se dogodilo iz obijesti, jer se nekima nije sviđala njegova frizura. Sve nas je pogodila ta vijest i zasjenila današnju svečanost - dodao je Šprem.
Primajući nagradu, koja se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 12.000 kuna, okupljenima se obratio 15-godišnji Pavao Škoko Gavranović, koji je zahvalivši roditeljima, pedagogici i učeničkom vijeću OŠ Lovre pl. Matačića, među ostalim poručio:
- Svima onima koji su bili i koji još uvijek jesu žrtve nasilja poručujem - budite snažni i znajte da se nasilje može suzbiti samo razumijevanjem i tolerancijom, a ne dodatnim nasiljem! - rekao je Pavao Škoko Gavranović, kojega ekipa na Facebooku već predlaže za - predsjednika svemira i pravednijeg svijeta.
On je, kaže, u osnovnoj školi kao novi učenik u razredu bio žrtva nasilja. Problem je uspio riješiti mirnim putem.
- Protiv nasilja se možemo i moramo boriti. Nisam sad ja bitan, niti je ovo mojih pet minuta slave, treba govoriti, djelovati, protiv nasilja se možemo i moramo boriti - rekao je mladi Gavranović, u maniri pravog političara.
Kristijan Vincetić tek je skromno zahvalio svojoj Željezničkoj tehničkoj školi u Zagrebu. Usprkos invalidnosti, Vincetić niže velike uspjehe na brojnim područjima svog života. Uz to što je odličan i uzoran učenik, riječ je o vrhunskom sportašu i nagrađivanom inovatoru koji je omiljen među učenicima i profesorima upravo zbog svog optimizma i životne snage, humanosti i požrtvovnosti. Kao hrvatski paraolimpijac u plivanju sudjelovao je na paraolimpijadi u Pekingu 2009. godine. Osvojio je zlatnu medalju na europskom prvenstvu na Islandu i dvije brončane na svjetskom prvenstvu u Rio de Janeiru. S grupom mladih inovatora na smotri Inova mladi 2010. osvojio je zlatnu medalju. Svojim primjerom Vincetić pridonosi afirmaciji moralnih vrijednosti i međusobnog poštovanja među učenicima.
Nagrađenima su čestitali mnogi, neki učenici su se i fotografirali s njima, a s osmijehom na licu i suzom u oku od srca su im čestitali i Suzana i Reno Ritz, roditelji pokojnog Luke Ritza.
ništa od toga, sve dok se ne počnu drastično kažnjavati roditelji nasilnika. treba ih uništiti tako da zažale dan što su se rodili i što su napravili djecu i tako ih odgojili.