Članovi tamburaškoga orkestra Hrvatskog kulturnog prosvjetnog društva Bosiljak iz Čučerja snimili su 1912. svoj prvi album na gramofonskoj ploči. A 110 godina poslije njihovi su nasljednici u čuvanju baštine, sadašnji članovi Bosiljka, odlučili vratiti nekad popularne nosače zvuka u modu i na njima, ovjekovječiti bogat opus hrvatskih tradicijskih božićnih pjesama. Rezultat je album koji nosi naziv "Dvanajsta je sad vura" na kojemu je svoje mjesto pronašlo 13 pjesama, a među njima i jedna koja potiče iz Gradišća.
Čuvaju i zapis iz 1912.
Album je, govori Davor Gabud, predsjednik HKPD-a Bosiljak, doslovno nastajao od Božića do Božića. Čim su završili s koncertima za 2021., bacili su se na posao. Materijal su snimili prije Uskrsa, a onda je sve trebalo tehnički dotjerati da bi ga sada, u samom srcu novog adventskog razdoblja, uspjeli predstaviti i ponuditi slušateljima.
Na format vinila, ističe Gabud, ponukala ih je želja da u današnjem tehnološki orijentiranom svijetu ponude nešto opipljivo, a tu je i povijesna nota koja se provlači kroz priču o prvoj ploči njihovih tamburaša. Napominje i da glazbeni zapis na tom formatu projektu dodaje posebnu vrijednosti i podsjeća na neka minula vremena s obzirom na to da danas malo tko, posebice u Hrvatskoj, snima na pločama.
– Mi i dalje imamo sačuvan jedan primjerak albuma tamburaškoga orkestra s početka 20. stoljeća. Kada je ta ploča nastala, ta je tehnologija još bila u svojim začecima pa je svakako riječ o povijesno važnome artefaktu. Ona se danas ne može koristiti u pravom smislu, da je stavite na gramofon i slušate, ali neke smo isječke uspjeli uklopiti u koncert za 120. godišnjicu – kaže Gabud pa dodaje da je Bosiljak, osnovan 1895., najstarije kulturno prosvjetno društvo u Zagrebu.
Iako je velika stvar imati album na vinilu, koji će se prodavati po cijeni od 220 kuna, odnosno 30 eura, snimili su i inačicu za CD i USB kako bi i oni koji ne posjeduju gramofone mogli uživati u božićnim melodijama. USB sadrži i 200 profesionalnih fotografija u njihovim tradicionalnim i originalnim nošnjama, a on će se, kao i CD, prodavati po cijeni od 110 kuna, odnosno 15 eura.
– Imamo dugu tradiciju pjevanja božićnih pjesama i godinama smo sudjelovali na polnoćki u Čučerju. Svake godine u ovo vrijeme imamo koncerte po cijelom Zagrebu, a i šire, tako da nam je blagdansko vrijeme zaista posebno. Album je lijepo nadopunio sve što obično radimo uoči Božića – ističe Gabud.
U inat teškim vremenima
Rade u Bosiljku punom parom, no posljednjih nekoliko godina nije im bilo nimalo lako, s obzirom na to je u razornom potresu 2020. srušen Društveni dom u Čučerju u kojem su gotovo svakodnevno održavali probe pa je čak 150 članova društva ostalo bez prostora u kojemu mogu čuvati i oživljavati hrvatsku tradicijsku kulturu.
– Na prvu nismo znali kako dalje jer više nismo imali mjesto ni za probe ni za koncerte. Tu je bio i problem korone pa je prvotna ideja da se okupljamo u osnovnoj školi propala. No potom su nam dobri ljudi i prijatelji iz lokalnog restorana Kod Štefa ponudili prostor i odonda ondje vježbamo. Stoga je Kod Štefa morala biti i lokacija za promociju albuma – govori Gabud, domećući kako su itekako zahvalni restoranu koji im je pružio ruku tad kada, kako kaže, gradske institucije nisu imale rješenje za njihovu situaciju.
U teškim vremenima u kojima se Bosiljak našao posljednje tri godine, objašnjava, jednostavno je proradio inat, a rezultat toga je, naravno, album, ali i brojni koncerti kojima donose tradicijsku glazbu široj publici. A koncerta i u ovoj blagdanskoj sezoni imaju na nekoliko lokacija u Zagrebu, i to na Štefanje u župnoj crkvi u njihovu Čučerju, 28. prosinca u župi sv. Ivana XXIII. u Dubravi te 29. prosinca u montažnoj crkvi u Markuševcu.
>>VIDEO: U Hotelu Esplanade održana je promocija novog albuma Jelene Rozge