Novinarskim domom sinoć su odjekivali zvuci srednjeg vijeka, renesanse i ranog baroka. Sat i pol pred prepunom dvoranom sviralo je 15-ak članova Ansambla za ranu glazbu Minstrel, čime su proslavili 30 godina neprekidnog djelovanja. Svirali su, među ostalim, na baroknoj violini, udaraljkama, violi da gamba, blok flauti, baroknoj gitari, lutnji, neke skladbe pratili su i pjevači, a mogli su se vidjeti i instrumenti poput teorbe, velikog žičanog trzalačkog glazbala iz obitelji lutnji ili vihuele, španjolskog žičanog instrumenta iz 15. stoljeća, koji je oblikovan kao gitara, ali ugođen kao lutnja. Jedan je instrument posebno istaknut - violina sa sredine 17. stoljeća na kojoj je svirala voditeljica ansambla Lada Magdalenić Morpurgo, a koja je stigla Engleske.
Minstreli, što označava svirače i pjevače u srednjovjekovnoj Engleskoj koji putuju ili su stalno na dvoru, tijekom večeri pred 200-njak gostiju ispričali svoj tri desetljetni put, ali i iznosili zanimljivosti iz svijeta srednjovjekovne glazbe, vraćajući prisutne u doba dvorova i plemića. Koncert naslova "Festa, Riso, Gioco e Gioia" ujedno je naziv za jednu od skladbi koje su izvodili, a radilo se o talijanskom i španjolskom repertoaru. Sveukupno su odvirali i otpjevali 11 skladbi, a na zahtjev publike, vraćali su se i na bis.
Minstreli inače nastupaju i u renesansnim kostimima te izvode i renesansne plesove, često se pojavljuju na manifestacijama poput viteških turnira, na srednjevjekovnim domjencima, na sajmovima. Tijekom godina ansambl je dobio brojne dobre kritike u Hrvatskoj i u inozemstvu, a težnja im je da pored vrhunskih europskih skladatelja (Dowland, Attaignant, Farmer, Susato, Arbeau…) predstavi slušateljstvu rijetko izvođena glazbena dostignuća hrvatskih autora toga vremena i stranih skladatelja koji su djelovali na našoj obali (djela Vinka Komnena, Julija Skjavetića, Tomasa Cecchinija, Vinka Jelića, Ivana Lukačića, Lamberta Courtoysa…) te na taj način educiraju domaću i stranu publiku i približi joj djela naše rane glazbene baštine.
Osim koncerata duhovne i svjetovne rane glazbe, ansambl priređuje i edukativne koncerte za djecu osnovnih i srednjih škola u kojima kroz govorne dijelove predstavljaju priče o životu i radu ljudi u vrijeme renesanse.
Minstrel je 2013. pokrenuo festival rane glazbe u Zagrebu “Crna kraljica”.