'muzej s kauča'

Etnografski muzej predstavio nošnju za purice

Na stoti rođendan Etnografski muzej vraća vas u 1920te
Foto: Promo
1/3
01.04.2020.
u 10:52

Iza ove se nošnje krije zanimljiva anegdota...

Posjetiti muzej, a da se ne treba kročiti van iz kuće. Upravo je ovo ideja Etnografskog muzeja koji je potaknut inicijativom da građani ostanu doma osmislio program "Muzej s kauča" u sklopu kojeg će svakog utorka, četvrtka i subote tijekom travnja na svojoj službenoj Facebook stranici objavljivati edukativne sadržaje za djecu i odrasle kroz koje će naučiti o hrvatskoj i svjetskoj baštini.

Utorkom će biti predstavljanje predmeta iz izložbe Blago Etnografskog muzeja koja je postavljena 2019. godine povodom proslave 100. godina muzeja, a uz svaki od njih ići će i zanimljiva priča koja se krije iza toga dijela postava. Danas je, primjerice, led probila nošnja turopoljskog tipa za, vjerovali ili ne, purana koju je Vlasta Novak darovala muzeju, a iza nje se krije interesantna anegdota.  

"Ana Groman rođ. Knitelfelder oko 1865. godine za Božić je iz Zagreba poslala svojoj rodbini u Graz puricu i purana zajedno s pripadajućim nošnjama. Purica i puran bili su ispunjeni ugljenom kako se na dugačkom putu kočijom ne bi pokvarili. Ne zna se jesu li zaista bili obučeni u te nošnje ili su one bile samo priložene. Kad je Vlasta Novak, praunuka Ane Groman, 1955. godine bila u Grazu u posjetu svojoj sestrični, ova joj je vratila nošnju za purana, no ona za puricu se zagubila", ispričali su iz Etnografskog muzeja.

Foto: Etnografski muzej

U četvrtak, pak, čitaju se najpopularniji katalozi muzeja pomoću kojih se može saznati kako su se liječili naši stari, više o opancima, cokulama, salonkama, borosanama..., kako su se mijenjala značenja boja tijekom stoljeća, zašto su djevojke mladićima poklanjale crvene pisanice i druge zanimljivosti. Subotom će biti radionice za djecu i roditelje te sve koji vole svojim rukama stvarati, oslikavati i izrađivati zanimljive predmete. 

"Bliži nam se vrijeme Uskrsa te ćete imati prilike naučiti neke od tradicijskih tehnika izrade pisanica", poručuju iz muzeja.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije