Uređuju se zagrebačke tržnice, a trenutačno je prioritet obnavljanje ukupno njih pet, najavio je gradonačelnik Milan Bandić.
I doista, na većini placeva potreban je krov nad glavom za kumice, nova infrastruktura kako za velikih kiša ne bi bilo poplava, ali i ukidanje naplate parkiranja.
Težak rad zimi
– Ni hladnoća nije toliko naporna koliko je teško raditi na kiši. Teško je razgovarati s ljudima, manje je kupaca i trebalo bi nešto učiniti da nam bude lakše – kaže prodavačica na Kvaternikovu trgu skrivena ispod šestinskog kišobrana.
Da se ozbiljnije radi na planiranju sanacije i uređenja gradskih tržnica, potvrdili su iz Zagrebačkog holdinga, a ovoga puta u osmišljavanju novog izgleda tržnica sudjelovat će i Društvo arhitekata Zagreb (DAZ), koje već radi na novom izgledu Dolca, Branimirca i tržnica na Kvatriću, u Španskom i Trešnjevci.
– Tržnice su dio svakodnevice svakog grada. One su nešto posebno i zbog toga o njima treba voditi brigu. U ovih pet tržnica već se dugo nije ulagalo i mi smo sada u fazi pripreme projekata koji su jako ozbiljni. Treba osmisliti nove sadržaje, urediti te javne prostore i učiniti ih poželjnima – kazao je predsjednik DAZ-a Teo Budanko.
Koliko su poznati okvirni planovi, na Kvatriću bi se trebao postaviti krov, kao i u Španskom, no tako da i dalje ostavlja dojam otvorenog prostora.
– To će se riješiti tako što će se prostor ostaviti prozračnim i neće se zatvarati, a plan je i da se u sklopu uređenja tržnice na Kvatriću uredi i park preko puta – objasnio je Budanko.
Slično bi se trebala učiniti i Trešnjevci. Trula drvenarija na klupama, loše sanitarije i nedostatak parkinga samo su dio problema ovog placa.
Baš kao što je to slučaj u nekim gradovima Europe, poput Rima, i na Dolcu bi se u popodnevnim satima trebalo događati puno toga. Plan je da glavna gradska tržnica građanima bude na raspolaganju i nakon jutarnje kupnje
Teo Budanko
Društvo arhitekata Zagreb
– Najgori je to što nemamo krov. Potrebne su nadstrešnice kako bi se lakše radilo zimi i po kišama. Sad imamo samo kišobrane, a trebalo bi urediti i WC-e – kazala je kumica s trešnjevačkog placa.
Dolac bi pak trebao doživjeti potpunu renesansu. Za ovu tržnicu već je i završena projektna dokumentacija, a obnova će početi u donjem dijelu tržnice, gdje se nalaze štandovi i trgovine s mesnim proizvodima. Nakon toga radovi bi trebali početi i na samoj plohi Dolca, gdje će se provjeriti i poboljšati statika. Osim toga, planirano je i postavljanje pozornice te da tržnica radi i u popodnevnim satima.
To su prioriteti
– Baš kao što je to slučaj u nekim gradovima Europe, poput Rima, i na Dolcu bi se u popodnevnim satima trebalo događati puno toga. Plan je da glavna gradska tržnica građanima bude na raspolaganju i nakon jutarnje kupnje – dodaje Budanko.
I na Branimircu, koji je najzapuštenija tržnica u gradu, arhitekti već rade na osmišljavanju sadržaja.
– On se može urediti tako da to više ne bude mjesto koje ljudi izbjegavaju, nego destinacija za druženje – poručio je predsjednik DAZ-a. Kad radovi na tržnicama počinju, ne zna se. Zna se samo da su navedene tržnice prioriteti.
Ajme, super. Pa bilo bi lijepo da rade popodne, ne do navečer, ali do 5...? Ne kužim za koga uopće rade radnim tjednom ujutro osim za penzionere. A da ne pričam o ribarnicama koje često preko tjedna rade od 8 do 1. Ne znam kako se to njima isplati :/