– Od danas ćemo se sastajati kod Gaja – rekao je Bandić 2008. prilikom otkrivanja brončane biste Ljudevita Gaja makedonskog kipara Tome Serafimovskog u Gajevoj ulici nasuprot hotela Dubrovnik. No, ako se itko dosad i nalazio kod Gaja, morat će promijeniti mjesto sastanka jer Gaj se seli. Doduše, samo desetak metara dalje, na pročelje Gajeve 4, u kojoj je kultni caffe bar Charlie, pa će gradonačelnik sad moći reći da ide kod Gaja na kavu.
– Prosvjedovao sam kada se spomenik Gaju postavio. Tada sam bio u Povjerenstvu za postavljanje spomenika i spomen-ploča, koje sam nakon toga i napustio. Taj spomenik je djelo izrazito niske umjetničke vrijednosti trećerazrednog kipara koje sramoti bogatu hrvatsku kiparsku, pa i spomeničku tradiciju. Pomicanje na manje uočljivu lokaciju je dobro, a bilo bi još bolje potpuno ga maknuti – kaže povjesničar umjetnosti Zvonko Maković, koji je iz povjerenstva izašao sa Snješkom Knežević, nakon sukoba oko kipa Majke Tereze Serafimovskog 2009. godine. Bez njih dvoje to tijelo danas i dalje ima iste članove kao i tad.
Prema riječima Silvija Novaka iz Zavoda za zaštitu spomenika, na inicijativu arhitekta Branka Silađina Gaj će biti premješten jer je “trenutačna lokacija neprimjerena za dostojnu prezentaciju velikana hrvatske povijesti i kulture”. Neslaganje s postavljanjem Gaja u Gajevu izrazili su i građani pa je 2009. tijekom noći nepoznati počinitelj srušio skulpturu s postolja.
Gajeva bista sad će biti učvršćena na pročelje konzolnom konstrukcijom, kažu u gradskom Uredu za uređenje grada, a premještanje će se financirati donacijom tvrtke Metalac-PNT te Bandićeva kuma Milana Penave, tj. njegove tvrtke Tigra, uz koju se vezuju afere – paviljon na Tuškancu, ZET-ova kućica na Črnomercu i “zlatni” WC-i na okretištima Dubrava i Dubec. U Gajevoj 4 postavit će se i čelična skulptura Crveni znak Ivana Kožarića.
Ko se seli taj se ne veseli.