Sadržaj edukativnih plakata o štetnosti alkohola kojima su oblijepljeni ZET-ovi tramvaji izazvao je burne reakcije mnogih građana. Fotografija se širi društvenim mrežama, a neki korisnici autore optužuju za seksizam.
Na plakatu tako piše kako alkohol loše utječe na spolni život i reprodukciju muškaraca te kod njih smanjuje spolnu želju, ali i spolnu moć i erekciju. To kod njih rezultira manjkom samopouzdanja, dodaje se na plakatu.
Sporan dio sadržaja na plakatu je onaj koji govori o ženama.
– Alkohol kod žena dovodi do neopreznog upuštanja u spolne odnose s nepoznatim osobama, poremećaja u menstruacijskom ciklusu i trudnoće. Preko posteljice alkohol ulazi i u krv djeteta pa može prouzročiti tjelesne nedostatke i mentalnu zaostalost, tzv. fetalni alkoholni sindrom.
Ej @Zg_Holding evo bas gledam ovo seksističko govno od plakata u tramvaju ZET-a.
— Jay (@jasmin_hamzic) 29. prosinca 2018.
Jeste li vi normalni? Žene koje piju se neoprezno upuštaju u spolne odnose. A muški ne?
Zbilja ste jadni. pic.twitter.com/gj7xPSXMOX
Sporni je plakat, kako piše na dnu, nastao u suradnji Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i Centra za edukaciju, savjetovanje i osobni razvoj CEDAR.
U tom centru za Telegram su kazali kako je plakat dio Javne akcije ''Zdrav izbor'' koja se nadovezuje na preventivni projekt Zdravo! koji od 2012. provode u suradnji sa srednjim školama. Kampanjom, kažu, žele prevenirati eksperimentiranje srednjoškolaca s alkoholom. Dodaju kako su plakate izrađivali učenici srednjih škola te da su kroz njih željeli poslati poruku svojim vršnjacima o potrebnom oprezu zbog potencijalnih neposrednih i posrednih štetnih posljedica pijenja alkohola.
Prostor za plakate u tramvajima zakupila je tvrtka B1, a Telegram još piše kako su iz te tvrtke poručili da je riječ o edukativnoj kampanji i da je plakate naručio Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba.
Naglašavaju kako takav tretman žena u javnosti upravo i uzrokuje odnos prema njima kao manje vrijednima, potiče nejednak status žena i muškaraca, a posljedično dovodi i do rodno utemeljenog nasilja.
SDP-ovke kažu kako cijene što je CEDAR pružio djeci mogućnost da sami kreiraju sadržaj plakata, ali i ističu kako odrasli trebaju korigirati stavove djece ukoliko oni posljedično dovode do kršenja ljudskih prava, u konkretnom slučaju prava žena.
"Osobito je to važno u Zagrebu, koji nije ni pokazao namjere poput nekih drugih gradova da u obrazovne ustanove na području svoje nadležnosti uvrsti nastavu građanskog odgoja", zaključuju u priopćenju.
Ženska inicijativa HNS-a Grada Zagreba i HNS Grada Zagreba najoštrije osuđuju tekst na plakatima Gradskog ureda za zdravstvo koji su postavljeni po tramvajima i autobusima ZET- a. Dijelove teksta koji se odnosi na žene, ali i muškarce, smatramo teškim seksističkim istupom, te inzistiramo da se sporni plakati odmah uklone uz javnu ispriku gradonačelnika Grada Zagreba, resornog pročelnika i direktorice ZET-a. Ako zaista želimo biti grad i društvo koje će uvažavati različitost i njegovati ravnopravnost, kao što govorimo, seksistički javni cirkus mora prestati.
Video - Snimao stražnjicu atraktivne konobarice, a onda je stigla kazna
ništa nisu slagali, sve je točno napisano A što su se neke dame prepoznale --njihov problem. Muškarci su po običaju mudriji, oni šute.