Grad Zagreb kriv je što je "Klara" d. d. za preradu žitarica i proizvodnju tjestenine, sredinom studenoga završila u stečaju sa 178 radnika, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duhanskoj industriji i vodoprivredi Hrvatske. Žiroračun tvrtke bio je blokiran 1350 dana s 50 milijuna kuna, a većina radnika bi trebala 23. prosinca "završiti" na Zavodu za zapošljavanje.
Stečaj je rezultat nevolja "Klare", rekao je regionalni povjerenik PPDIV-a Ivica Rogić, koje su počele 1978. godine izgaranjem Paromlina te ugovora "Klare" i Grada da će se u Resniku izgraditi silos i mlin. Gradu je zauzvrat trebala pripasti lokacija Paromlina vrijedna, procjenjuju sindikalci 50 milijuna maraka. No, u Resniku je, veli Rogić, izgrađeno 70 posto investicije, mlin nikada nije dovršen, a iskorišteno je 20 posto silosa za državne robne rezerve.
- Kamen oko vrata "Klara" su bili i krediti kod Zagrebačke banke, a u međuvremenu je napravljen i sporazum Banke i Grada, po kojem je Grad postao vlasnik Paromlina. Gradonačelnik Milan Bandić obećao nam je prije stečaja da će Grad isplatiti dvije plaće "Klari" u stečaju i da nitko od radnika neće ostati bez posla. No, od tada s nama nitko iz Grada nije htio razgovarati. Ako se to nastavi radnike nećemo moći zaustaviti da odu pred Bandićeva vrata. Incidentnih je situacija već bilo, no mi smo uspjeli, zasad, kontrolirati situaciju. Ne znamo hoće li tako biti i dalje - rekao je Rogić prozvavši i nesposobni menadžment koji je postavio Hrvatski fond za privatizaciju, većinski vlasnik "Klare".
Kada su sindikalci prije godinu dana pitali menadžment za program oživljavanje tvrtke, ističe Rogić, uprava je prikazala su video kazetu na kojoj su prikazivali lokaciju Paromlina i govorili kako se to treba prodati. Dodaje da je menadžment mogao 18 ljudi poslati u mirovinu, 17 u invalidsku mirovinu, a nekolicinu prebaciti u Zagrebačke pekarne "Klara", no to nisu učinili.
Radnici pet mjeseci nisu dobili plaću, dodaje Rogić, a pola jedne plaće uspjelo se isplatiti prodajom tjestenine sa skladišta koju je prodao sindikat preko Konzuma. Koliko teško žive radnici "Klare" vidi se u tome, naglašava Rogić, da sindikat brine i o dva-tri socijalna slučaja u "Klari", a ocu trinaestoro djece koji jedini radi u toj obitelji, Zagrebačke pekarne "Klara" isporučuju desetak kg kruha dnevno. Nekidan je iz Gline pješice stigao radnik "Klare", invalid Domovinskog rata, koji je htio vidjeti što se događa s tvrtkom, a nije imao novca za prijevoz. Kako bi se vratio sindikat mu je dao 50 kuna.
Stečajni upravitelj "Klare" Pavao Grizelj kaže kako nema nade za nastavak proizvodnje iako radnici dolaze na posao. Dvadesetak njih, tvrdi Grizelj, ostat će raditi u stečaju kako bi se završili svi poslovi. Tražbine stižu svakog dana, Grizelj procjenjuje da će biti 50 milijuna DEM potraživanja, a sudski vještaci sada procjenjuju "Klarinu" imovinu.
- Za pokretanje proizvodnje potrebno je oko 8 milijuna kuna, a novca nemamo. Probat ćemo nešto spasiti zakupom prostora, no to ide teško i ponude su loše. Predstavnici HFP-a koji posjeduje 74 posto "Klare", uprave i Grada raskinuli su ugovor sklopljen nakon izgaranja Paromlina, no ne zna se zašto. To ćemo sve utvrditi. Doista bi se nekog trebalo upitati zbog čega investicija koja je pred krajem stoji nedovršena sedam, osam godina - veli Grizelj. (Vl. S.)