Nekima bi soba mogla biti okrenuta prema kvartovskom reciklažnom dvorištu, no oni sretniji mogli bi uživati u pogledu na potok Vrapčak ili djecu iz obližnjeg vrtića. Nakon što su dugo vremena proveli tražeći najbolje zemljište za gradnju doma za starije na zapadu metropole, u Gradu su se na kraju odlučili za veliku livadu na istočnom dijelu Ulice Dobriše Cesarića. Ne zna se još, doduše, kako će izgledati niti koliko će se korisnika u njega moći smjestiti, no poznato je da će objekt niknuti na parceli od 16.500 četvornih metara omeđenoj reciklažnim dvorištem, potokom i vrtićem. Prema trenutačnoj verziji gradskoga Generalnog urbanističkog plana (GUP), namijenjena je za gradnju školskog objekta (D5), no na Radićevu trgu to namjeravaju promijeniti.
"Ovo zemljište planira se u aktualnom postupku izmjene GUP-a prenamijeniti u zonu javno-društvene namjene (D) kako bi se stvorili uvjeti za gradnju doma te drugih sadržaja koji su kompatibilni javnoj usluzi", stoji u izvješću objavljenom na stranicama Gradske skupštine. Predala ga je pročelnica Ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović, a osim za objekt u Španskom, u njemu su planovi i za druge domove za starije koji bi se trebali sagraditi u skoroj budućnosti.
Piše tako u izvješću da će dom za starije niknuti i u Prečkom, još jednom kvartu na zapadu Zagreba. Riječ je, točnije, o Jarnovićevoj ulici, a lokacija na kojoj bi se gradio već je "bezecirana". U sklopu nedavne nagodbe o zamjeni zemljišta za bolnicu Blato s državom je dogovoren i prijenos oranica potrebnih za oformljivanje veće čestice upravo za gradnju doma u Prečkom. "Po njezinu definiranju slijedi izrada projektnog zadatka koji će biti podloga za izradu programa za provedbu arhitektonsko-urbanističkog natječaja", stoji u izvješću.
Što se tiče istoka metropole, novi će dom dobiti Gornja Dubrava, o čemu se već pisalo. Lani je za budući objekt proveden i natječaj za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje, a pobijedio je rad autora Jelene Skorup Juračić, Dražena Juračića, Marije Grković i suradnika Zvonimira Pavkovića. Oni su dom za starije zamislili kao zgradu s tri krila koju okružuje park, a imao bi i kafić, frizerski salon i ambulantu. Hodnici objekta bit će osvijetljeni preko terasa i loggia, a krov će biti ozelenjen te će se ondje omogućiti postavljanje solarnih kolektora.
A studio Jelene Skorup Juračić dobio je i zadatak projektiranja novog doma u Studentskom gradu, koji će moći primiti oko 200 korisnika. Nalazit će se na livadi omeđenoj ulicama Milovana Gavazzija i Vinka Žganeca, a djelovat će kao dislocirani objekt postojećeg Doma za starije Dubrava. "Rok za dostavu projektne dokumentacije je devet mjeseci, a obuhvaća i izradu troškovnika radova", stoji u izvješću. Nakon toga, napominje se u dokumentu, može se ići u raspisivanje natječaja za izvođača radova.
I nije Dubrava jedina četvrt na istoku grada gdje se planiraju širiti kapaciteti za smještaj osoba treće dobi. Sesvete bi također trebale dobiti dom za starije, a već neko vrijeme "češljaju" se lokacije po cijeloj četvrti u potrazi za idealnim zemljištem. No Grad ondje nema parcele u svom vlasništvu koje bi za to bile pogodne pa se razmatraju druga rješenja, poput zemljišta privatnih vlasnika. "U tijeku je analiza ponuđenog zemljišta od 10.000 četvornih metara u Sesvetskom Kraljevcu za koji ponuđač mora dostaviti geodetsku snimku s visinskim kvotama zbog denivelacije tla", pojašnjavaju iz Ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Izvijestili su i da planiraju cjelovitu obnovu triju domova oštećenih u potresu, i to onih u Crnatkovoj, Drenovačkoj i Martićevoj ulici. "Do završetka obnove tih zgrada, dijelu korisnika će se privremeni smještaj osigurati u Nemetovoj 2. Riječ je o prostoru koji do završetka cjelovite obnove zgrade u Rockefellerovoj koristi Specijalna bolnica za plućne bolesti pa će se uskladiti vrijeme potrebe za premještajem korisnika domova", napominje se u dokumentu.
A koliko su domova za starije izgradili Promašević i njegova sekta? Ajde ne trolajte drugovi revolucionari.