U Etnografskom muzeju otvorena je izložba “Riznica dječjeg stvaralaštva”, koja se može razgledati do kraja listopada.
Riječ je o zbirci od nekoliko stotina radova koju je ugledna likovna pedagoginja Dijana Nazor Čorda skupljala 20 godina pa donirala Hrvatskome školskom muzeju.
Teme, tehnike i materijali radova su različiti, a neki su od njih i nagrađivani.
– Željela sam da se to blago kreativnog dječjeg izraza trajno sačuva kako bi moglo biti inspiracija budućim učiteljima likovne kulture – objašnjava Dijana Nazor Čorda.
Suveniri, nakit, jaslice...
Osim crteža, izloženi su i razni predmeti nastali na radionicama, poput suvenira, nakita, jaslica i boca ukrašenih kamenčićima. Ima i radova blagdanskog ugođaja – drvca urešena unikatnim ukrasima, slikama s božićnim i religijskim motivima te anđelčićima koji kao da lebde u prostoru. Sve će to postati dio zbirke radova učenika i nastavnika u sklopu Hrvatskoga školskog muzeja.
– To je zapravo presjek jednog razdoblja dječjeg likovnog stvaralaštva. Budući da imamo i druge povijesno važne radove, možemo pratiti razvoj likovne kulture od razdoblja između dva svjetska rata pa sve do danas – kaže ravnateljica Štefka Batinić.
Dijana Nazor Čorda za posebne je zasluge u prosvjeti dobila nagradu “Ivan Filipović” i odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Antuna Radića jer je, ističe, uvijek nastojala ići korak dalje u nastavi te se odmaknuti od udžbenika.
– Djeca su jako kreativna, ali je važno i da učitelji stalno rade na sebi kako bi svoje bogatstvo doživljaja uspjeli prenijeti na njih. Naglasak više nije samo na ljepoti onoga što se stvara već i na tome kako dijete sve to doživljava – poručuje iskusna pedagoginja.
Proces važniji od rezultata
Da njezin rad nije usredotočen na rezultat, već na proces, najbolje pokazuje primjer škrinja koje su i na izložbi zauzele posebno mjesto. Kako bi se učenici upoznali s kulturnom baštinom, otišli su u muzej i poslušali predavanje kustosa. Nakon početnih skica i izbora crteža kojim će ukrasiti predmete, počeli su izrađivati i škrinje. I to tako pomno i maštovito te se može reći da su prava umjetnička djela.