Samobor je postao prepoznatljiva destinacija za provođenje europskih projekata za mlade u okviru programa ERASMUS+.
Teme su bile različite; od volontiranja, prevencije, recikliranja, zdravog života, bicikliranja, upoznavanja različitih kultura, ravnopravnosti spolova, ljudskih prava i tolerancije, a sve s ciljem promoviranja europskih vrijednosti i prihvaćanja različitosti kroz razmjenu iskustava. Čak šest projekata razmjene mladih provela je u Samoboru Hrvatska škola Outward Bound, koja provodi programe iskustvenog učenja u prirodi za djecu i mlade. Među projektima je onaj Brdsko-biciklističkog kluba Krpelj, koji je dobio sredstva za realizaciju projekta na temu recikliranja.
Najnoviji projekt Udruženja obrtnika Samobor pod nazivom "Obrazovanje za poduzetništvo i obrt", zajedno sa svojim partnerima u projektu – Gradom Samoborom, Društvom pedagoga tehničke kulture i informatike grada Samobora te Udrugom Pozitiva Samobor – provodi aktivnosti na projektu EU "Mladi obrtnici – novi poduzetnici", u sklopu kojeg promoviraju nove trendove u obrtništvu.
Samobor ima svoje ljepote ali je u gastronomskom i ugostiteljskom smislu, a sto je izrazito bitno za turizam, jad i bijeda. Slasticarnica (a Samobor je kao poznat po kolacima i kremsnitama) na trgu je sva ofucana i prljava, ulazna vrata su im otrcana da je covjeka sram, ponuda kolaca je svedena na par vrsta koje se ne mijenjaju vec 50 godina valjda. Uglavnom, Samobor zivi na staroj slavi. ima ogroman potencijal ali ga gotovo uopce ne koristi.