Prodaja gradskih stanova počet će 1. travnja, najavio je gradonačelnik Milan Bandić ovaj tjedan.
Tim će potezom početi rješavanje problema ilegalno useljenih stanara u gradskim stanovima, kojih je oko 1200. Još u proljeće 2013. godine Gradu su se prijavili ilegalni stanari i tada je zaključeno da ih se neće deložirati, već im je problem kratkoročno riješen plaćanjem najamnine, a ugovori su potpisani na tri godine. I upravo na proljeće iduće godine istječu te tri godine, a gradonačelnik očekuje da će konačno uspjeti prodati stanove. Dva su natječaja, kazao je za Radio Sljeme, propala zbog nerealnih cijena koje su postavili procjenitelji.
Spriječiti špekulante
– Stanovi su procijenjeni na 1600 do 1900 eura po kvadratu. Koji će bedak kupovati stan star dvadeset godina za 1800 eura po kvadratu kada može kupiti novi za 1000 eura – kazao je gradonačelnik Bandić ocjenjujući da će sada vještaci postaviti realne cijene nekretnina, a njegovo je predviđanje da bi metar četvorni trebao koštati od 700 do 1200 eura. Njegova se predviđanja temelje na evidenciji kupoprodajnih ugovora koju vodi Gradski ured za imovinskopravne poslove, a prema kojoj je jasno da se stan u samom središtu grada može naći već za oko tisuću eura po metru četvornom.
Grafika: Milan Ilić
Stručnjak za socijalnu stanogradnju i profesor na Pravnom fakultetu Gojko Bežovan procjenjuje da je krajnje vrijeme za rješavanje pitanja prodaje gradskih stanova, osobito onih u kojima su nelegalni stanari. Rješavanje tog problema, podsjetio je, počelo je još prije deset godina kada je i on sudjelovao u kreiranju rješenja te je zastupao upravo model prodaje stanova s tim da bi "ilegalci", ovisno o socijalnom statusu, imali prednost pri kupnji. Ali i ograničenja u daljoj prodaji da se spriječe špekulacije nekretninama.
– Treba podvući crtu, ti su ljudi u stanovima od Domovinskog rata – 25 godina! To je pola aktivnog života čovjeka. Drugi način je taj problem rješavati putem suda, a znamo koliko to traje. U tim su pričama činjenice rata, svatko ima svoj problem koji bi morao dokazivati na sudu. Ja ne vidim drugo rješenje osim prodaje stanova. A onima koji nisu u mogućnosti otkupiti nekretninu treba ponuditi najam – mišljenja je profesor Bežovan.
Prodajom praznih stanova, kaže on, Grad bi se riješio i skupog problema održavanja prostora i plaćanja režija. Upozorava i na neracionalan stav države u procjeni nekretnina što je do sada vezalo ruke Gradu da bude konkurentan.
Primjerice, Porezna uprava ima svoje vrijednosti nekretnina po kojima određuje porez na promet nekretnina, a koje su u golemom nerazmjeru sa stvarnim stanjem na tržištu.
Uglavnom socijalni slučajevi
S obzirom na to da u većem dijelu ilegalno zauzetih stanova, prema Bandićevim riječima, žive socijalni slučajevi, gradski zastupnik Darko Katuša, iz Odbora za branitelje i Odbora za komunalno gospodarstvo, drži da svaki slučaj treba pojedinačno provjeriti.
– Ideja o prodaji stanova je hvalevrijedna, no tu se treba raditi na više razina. Primjerice, nužna je suradnja s Ministarstvom branitelja da provjerimo je li neki branitelj već iskoristio povlasticu na koju ima pravo. A tako i s drugim kategorijama – kazao je Katuša, koji tvrdi da Grad već radi takve provjere.
Meni to lici na prodaju tudjih stanova.