Online sastanci kućnog savjeta, vlastita domena za svaku zgradu na kojoj će stanari u bilo koje doba dana imati uvid u sve dokumente i izvještaje, mogućnost povlačenja novca iz EU i ostalih fondova, ali i edukacije i razne radionice koje pokrivaju širok spektar tema vezanih za stanovanje i unapređenje kvalitete života...
Mjesec dana na čekanju
Dio je to usluga koje nudi Domovoy, nova tvrtka za upravljanje zgradama i održavanje stambenih objekata koju su osnovali Zagrepčani nezadovoljni načinom na koji se Gradsko stambeno-komunalno gospodarstvo (GSKG) postavilo nakon potresa. Okupljeni u Inicijativi građana Ilica željeli su svojim susjedima dati alternativu, a sve je počelo kao potreba da se povežu.
– Ponudili smo stoga svoju udrugu ljudima koji su htjeli da se njihov glas čuje, ali i kao alat za komunikaciju s nadležnim institucijama te platformu za razna rješenja koja su se iznjedrila kao potreba nakon potresa. Povezalo nas se 20-ak, a najprije smo isključivo bili fokusirani na pribavljanje odgovora institucija pa smo izradili i stranicu “Potres info”, koja se može naći na adresi www.ilica.hr/potres-info/. Nakon višetjednog dopisivanja sa sugrađanima počeli smo i aktivnije razmišljati o nekim novim rješenjima – govore Zvonimir i Krešimir Lugarić, Adela Krivanek Magerl te Martina Medur, pokretači inicijative.
Zvonimir je inače voditelj nove zagrebačke multifunkcijske dvorane Hala, njegov brat Krešimir radi kao programski menadžer u Beču, Adela je magistra kriminalistike i privatna detektivka, a Martina magistra komunikologije. Nisu svi stanovnici Ilice, naglašavaju, ali tu su ulicu odabrali za ime inicijative jer je ona svojevrstan brend Zagreba. Dosad su u sklopu nje pokrenuli nekoliko projekata, poput internetskog Radija Ilica, koji je nedavno počeo emitirati, a planiraju u program uključiti i susjede tzv. građanskim novinarstvom, i virtualni muzej o toj ulici, za koji traže stare fotografije i videozapise. Domovoy je bio logičan naziv za novi projekt, kažu, budući da je riječ o duhu kućanstva iz slavenske mitologije, a ujedno je i verzija imena Domaći poznatog iz “Šume Striborove” Ivane Brlić Mažuranić. “Dijete potresa”, kako ga nazivaju, Zagrepčanima nudi upravljanje zgradama na nov način koji se, ističu, ne može naći u drugim tvrtkama, a već im se javilo 30-ak zainteresiranih.
– Mnogi su revoltirani time što ni mjesec dana nakon potresa ne uspijevaju doći do svog referenta za daljnji dogovor o sanaciji zgrade te žele novo rješenje za svoju nekretninu, ono koje će funkcionirati i u kriznim situacijama. Trenutačno je većina pod GSKGom, no ne zadugo. Oni s kreditom imaju malo složeniji prelazak, ali njima također pomažemo u administraciji i pregovorima ako je potrebno – kažu u Domovoyu.
I donacije za sanaciju
Nude i izradu plana održivog razvoja zgrade, a imaju i program brige o starijima. – To znači i da možemo organizirati kućne posjete, dostavu namirnica, poziv u pomoć... – objašnjavaju i dodaju da se mjesečna cijena upravljanja zgradom kod njih, za razliku od ostalih, ne nadograđuje određenim postotkom na iznos pričuve, nego je fiksna, a obračunava se na temelju površine zgrade. Pripremaju i dvije inicijative za pomoć onima koji ne mogu sami sanirati štete od potresa.
– O donacijama upravo pregovaramo s partnerima, a i banka u kojoj smo otvorili račun odrekla se svih troškova za vođenje računa i za uplate – ističe ekipa iz Ilice.