Prije dvadeset godina ondje je bilo hit-kupalište “Čič beach” na kojemu su se redovno održavali rock-koncerti, a 1979. i Europsko prvenstvo u skijanju na vodi. No trenutačno služi kao “rudnik” šljunka, a zbog dubine umjetnoga jezera od čak 50 metara kupanje je dopušteno samo na vlastitu odgovornost.
Uz potporu vlasti
A uz malo truda, ponovno može biti poput Jaruna, pa čak i ljepše. Tako situaciju opisuje Alen Šembera, voditelj nedavno osnovane udruge Jezero Čiče – Turopoljsko more, kojoj je cilj područje površine oko 100 hektara nadomak Velike Gorice pretvoriti u sportsko-rekreativni centar za djecu i odrasle u kojem će se, ističe, rado odmarati stanovnici cijele Zagrebačke županije.
Ideja o revitalizaciji jezera nije nova, priznaje Šembera, jer prostorni planovi za uređenje pripremljeni su još 2012. godine. Njima je predviđena gradnja hotela, autokampa i kampa na vodi, a želja je bila realizirati i sportsku namjenu uređenjem vodenog i adrenalinskog parka, skate i BMX poligona, veslačkog, karting, ronilačkog i jedriličarskog centra te raznih terena uz plažu. Projekt je nakon toga stao, no pokretanjem udruge koja, između ostalog, okuplja i stručnjake iz područja graditeljstva i urbanizma, kaže, stvari su se pomaknule s mrtve točke.
– Bili smo na nizu sastanaka s predstavnicima Zagrebačke županije, njezine Javne ustanove Zeleni prsten te velikogoričke Gradske uprave, ali i jednim od dva koncesionara koji imaju pravo vađenja šljunka na jezeru Čiče. I došli smo do prijedloga rješenja, a to je da se koncesionaru dopusti da nastavi eksploataciju na dijelu jezera te da zauzvrat “uskoči” u realizaciju projekta koji bismo pokušali financirati iz fondova Europske unije. Do drugog koncesionara, pak, još pokušavamo doći – objašnjava Alen Šembera.
Projekt ima i potporu velikogoričkog gradonačelnika Dražena Barišića.
– Jasno je da je to i dalje eksploatacijsko polje na kojemu tvrtke imaju koncesiju i bez njihova angažmana nije ga moguće realizirati. Potrebno je, naime, prvo napraviti sanaciju jezera kako bi se ono moglo pretvoriti u toliko željeni sportski centar. Obavili smo nekoliko sastanaka s udrugom, u čiji su rad uključene i naše stručne službe, ali i koncesionarom koji je spreman krenuti u sanaciju, pa sam siguran da ćemo svi djelovati prema istom cilju, svrhovitom i uređenom jezeru Čiče – kaže Barišić.
Interdisciplinarni pristup
Inicijativu podržava i Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, koja posebno hvali ovakav, interdisciplinarni pristup realizaciji projekta.