Do sredine studenog Zagrebački holding trebao bi izaći iz financijskih teškoća, a početak 2014. godine dočekati i na pozitivnoj nuli. Takav scenarij najavio je predsjednik uprave Holdinga Slobodan Ljubičić na jučerašnjoj sjednici Gradske skupštine na kojoj je tražio podršku zastupnika za izdvajanje još šest podružnica. Podršku je na kraju tijesno i dobio s 23 glasa za i 20 protiv, čemu je “kumovao” prosvjed ispred Skupštine, sindikata Holdinga i članova udruge Pravo na grad, koji su najavili da će poduzimati niz akcija kako bi zaustavili privatizaciju gradskih poduzeća.
Stigao novac za Gredelj
Gradonačelnik Milan Bandić, kojeg su prosvjednici pri dolasku u Skupštinu izviždali, kazao je da privatizacija gradskih poduzeća nije na dnevnom redu i da se na nju ne gubi vrijeme.
– Nikada neću dopustiti privatizaciju komunalnih djelatnosti. Određene djelatnosti trgovačkog društva koje će ići u tržišnu ponudu naći će se pred zastupnicima za šest mjeseci – kazao je Bandić i dodao da će svi morati više štedjeti i više raditi za istu ili manju plaću.
Unatoč tome dana je suglasnost pa će se do sljedeće sjednice pripremiti izdvajanje Zagrebparkinga, podružnice Vladimir Nazor, Zagrebačkog velesajma, Autobusnog kolodvora, Zagrebačkih cesta i Zagrebačkog digitalnog grada. Stoga će od 1. siječnja 2014., kada svih 13 podružnica počne djelovati kao samostalna trgovačka društva kao i prije 2006. i formiranja Holdinga, ali ovaj put bez imovine, u Holdingu ostati samo Gradska groblja, Zrinjevac, ZGOS i Sportski objekti. Ljubičić je također kazao zastupnicima da će se stanje tvrtke stabilizirati jer je Zagrebačka banka kupila potraživanja od Grada za zemljište Gredelj pa će od toga dobiti 550 milijuna kuna, a na račun tvrtke već je sjelo 330 milijuna kuna koliko je po istom principu dobiveno prodajom potraživanja za zemljište Zagrepčanke. Drugim riječima, novac banke na račun Holdinga sjest će odmah, a mjesečne rate idućih deset godina bankama će uplaćivati Grad.
Teško otpuštanje
– Holding će uskoro imati novca da može otplaćivati sve svoje potrebe na vrijeme, a ne kao do sada kada su računi u ladici stajali i po 14 mjeseci – kazao je Ljubičić. Na primjedbe predsjednika sindikata komunalnih radnika Hrvatske Želimira Hercigonje da se novac može štedjeti i na otkazima u glomaznoj upravi, Ljubičić se složio iznijevši primjer kako je polovica zaposlenih od njih 39 u nakladničkoj kući AGM višak, no da ih se ne može jednostavno otpustiti. Procurio je i podatak da je u Holdingu 1600 osoba zaposleno na poslovima za koje nisu kvalificirani. Iako nije poznato kada su oni unaprijeđeni na bolje plaćene pozicije, na razliku u plaći godišnje je odlazilo 28 milijuna kuna. Slobodan Ljubičić je kazao kako će imena direktora podružnica biti poznata sljedeći četvrtak i da će svi imati visoku stručnu spremu.
>>Skupština: Nije prošla odluka o zakupu stanova u Sopnici