Želi biti što bolja odgojiteljica, pa je na praksu iz Njemačke došla u – Jastrebarsko. Dok su njene kolege kao svoje destinacije odabrali Veliku Britaniju, Francusku ili neku drugu europsku zemlju, Vanessa Ilić svoj je zanat odlučila “izbrusiti” kod Ljiljane Frdelje, prve registrirane dadilje u Hrvatskoj.
Odlično se snašla
– Istraživala sam puno i guglala. Imali smo priliku preko Erasmusa+ odabrati zemlju u koju ćemo ići, a budući da su moji podrijetlom iz Klinča Sela, mislila sam da bi bilo zanimljivo doći ovamo, malo usavršiti jezik, a i, naravno, sudjelovati u odgoju djece koja su kod tete Ljilje kao prava mala obitelj – objasnila je studentica Vanessa, koja je u Jaski provela posljednjih mjesec dana. Kući, u Oberhausen, u blizini Essena, vraća se danas.
– Vanessa je divna s djecom i bit će odlična odgojiteljica. Iskreno, kad me nazvala da pita može li doći k meni na praksu, bila sam iznenađena. Nije baš dobro govorila hrvatski pa je nisam ni razumjela, mislila sam, kako ćemo mi uopće to izvesti – priznala je teta Ljilja, ali odmah objasnila kako se njena praktikantica vrlo dobro snašla. U konačnici, kaže Ljiljana Frdelja, “djeci nije bitno kako pričate, već koliko ljubavi dajete”.
Problemi s državom
A nitko to i ne zna bolje od Ljilje, koja ove godine čeka tri vrlo važna rođendana. Troje djece, koji su prvi trčkarali njenom kućom i dvorištem, postat će punoljetno. – Znam i točne datume, ma znam svu svoju djecu, a kako i ne bih kad me i danas dolaze posjećivati – govori teta Ljilja koja je obrt dadilje registrirala krajem 2013.
Prva hrvatska “legalna dadilja” danas se brine za dvanaestero djece u jutarnjoj i troje u popodnevnoj smjeni, a u njenom obrtu radi još jedna odgojiteljica. No, poslovanje joj otežava činjenica da je od 1. siječnja ušla u sustav obveznika poreza na dodatnu vrijednost.
– Mi nismo gospodarska djelatnost i ne bismo trebali ulaziti u sustav PDV-a. Nastave li se ovakva davanja državi, ne znam koliko dugo ćemo opstati – upozorila je dadilja Ljilja.