Košulje i polo majice od 75 kuna, haljine za 95 kuna, kratke hlače 75, majice kratkih rukava za 45 kuna... niske cijene ovih dana mame Zagrepčane na trošenje.
Baš u vrijeme kada dolaze mirovine i isplaćuju se plaće, oko desetog u mjesecu, dućani su puni, a građani se trude proći što jeftinije kako bi se dobro obukli. Artikli po redovnim cijenama više se gotovo i ne kupuju, a naći onaj predmet koji se tijekom godine "pikira" po što nižoj cijeni gotovo da je za Zagrepčane postalo izazov. Razlog? Nije toliko nedostatak novca, koliko princip, kaže većina s kojima smo razgovarali.
Stariji nemaju izbora
– Početne cijene strašno su visoke, ljudi jednostavno ne žele dati toliko novca. Sada je, čini mi se, iznesena ona roba koja nije mogla biti prodana pa su je snizili u pola cijene – kaže ekonomistica Ines Belančić (43). Za mlade, dodaje, postoji veći izbor pa se mogu jeftino obući.
– A kvaliteta im nije toliko bitna. No, za nas starije pristojne robe gotovo da i nema - misli fizioterapeutkinja Ljiljanka Luketić (57). S ponudom robe nije zadovoljna ni 35-godišnja medicinska sestra Martina Pekčec, koja uglavnom kupuje u Stuttgartu.
– Ne sjećam se kad sam zadovoljna izašla iz dućana u Zagrebu. Ovo ovdje nisu ni popusti! Kad su u inozemstvu 70-postotna sniženja, onda ima i robe koja se može izabrati, ovdje je sve slabo – kaže Martina Pekčec. S njom se ne slaže Njemica Anika Bünnemeyer, koja smatra da je izbor robe u Njemačkoj i Hrvatskoj, kao i popusti – jednaki.
– Kupila sam i majicu za 19 kuna za svoju kćerkicu – kaže Bünnemeyer. Trenutačni popusti bi u Zagrebu, slaže se većina, trebali ipak biti veći. Na više će se izloga naći natpis "50 posto", dok će na rijetkima sezati do 70 posto. A većina će kupaca zato ipak pričekati zadnji krug popusta.
Prate dolazak robe
Snižene su cijene čak i u second hand shopovima, koji su iz sezone u sezonu sve veći hit pa takvi dućani postaju stvar izbora, a ne novca. Jedan od hvaljenijih je Textile House koji nabavlja stvari iz inozemstva.
– Prodavači svakih sat vremena vade novu robu, uglavnom se sve proda – priča Jelena Ban, voditeljica poslovnice u Ozaljskoj. Uz tu trgovinu, ima ih još nekoliko po gradu, a trenutačno se svi predmeti u dućanima mogu naći po 25 kuna (osim brendirane robe koja je 50 posto snižena). Roba se dobiva svakih pet tjedana, prvi tjedan cijene su redovne, drugi se snizuju za 20 posto, treći idu od 30 do 50 posto, dok zadnja dva tjedna roba stoji od 5 do 30 kuna.
–Kupci čak i bolje od nas prate kada dolazi nova kolekcija – objašnjava J. Ban. No stalni kupci najdraže second hand shopove obilaze barem dva puta tjedno.
–Treba se pripremiti na to da se nekada neće naći ništa, a nekad će se naći i više stvari. I treba se oboružati strpljenjem te dobro pregledati sve što ima – kažu.
Nase akcije su smijesne u odnosu na one na zapadu. Tko je bio vani, vidio je...