Priča koja u pregledima zagrebačke arhitekture ponekad padne u drugi plan bit će ispričana na izložbi fotografija "Arhitektura gradskih četvrti/Stenjevec – od daleke periferije do (gotovo) pravoga grada", u kojima su motiv prepoznatljive građevine u kvartu. Izložba je otvorena od danas u Centru za kulturu Trešnjevka, a njen autor Toni Bešlić, inž. arhitekture, najavljuje da će biti prikazana prepoznatljiva arhitektura kvarta bez obzira na kvalitetu.
– Među manje kvalitetne građevine u kvartu Stenjevec ubrojio bih centar Antunović jer koristi estetiku staru 40 godina, a detalji i kompozicija općenito su loše izvedeni. S druge strane, ima i dobre arhitekture kao što su kuće na Pavlenskom putu, koje koriste suvremeni dizajn i omogućavaju protočan pješački promet. Cilj je izložbe prikazati fotografije građevina koje su nastale u zadnjih 20 godina u kvartovima koji inače nisu prva stvar koje se ljudi sjete kada čuju pojam 'zagrebačka arhitektura' – kaže Bešlić.
Ovo nije prva izložba iz serijala, ljetos je organizirana slična koja se fokusirala na Trešnjevku, a Bešlić najavljuje da će na proljeće biti izložene fotografije Maksimira, prema istim kriterijima.
Autor fotografija, akademski kipar Nikola Šimunić smatra da je dinamika razvoja 'perifernih' kvartova, kao što je Stenjevec, zanimljivija od centra grada.
– Sve što je novo doprinosi razvoju grada, međutim situacija je takva da nema urbanističkog plana, treba više raditi na uređenju gradskog prostora – upozorava na divlju gradnju Šimunić. Izložba u CeKaTeu može se posjetiti do 6. studenog, a ulaz je besplatan.