Popis birača

Je li moguće da samo 
60-ak tisuća Zagrepčana nema pravo glasa?!

'14.04.2013., Zagreb - Gradjani  izasli na prve hrvatske izbore za Europarlament. Biraci ce svoijim glasovima izabrati 12 zastupnika koji ce predstavljati Hrvatsku u Europskom parlamentu nakon 1.Srpnj
Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
1/3
27.04.2013.
u 13:00

Teško ga je pročistiti, jer ako se netko seli u Kanadu, nije obvezan odjaviti se sa biračkog popisa

U Zagrebu je na popisu birača gotovo jednako koliko i stanovnika. Čini se da je tome razlog pravo na naknadu za rođeno dijete od 1800 kuna, a za troje djece čak 54 tisuće kuna, mirovinu, socijalne povlastice...

Uzaludne namjere

– Velik broj ljudi ima osobne iskaznice izdane u Zagrebu, ali u njemu ne žive. Prijavljeni su kako bi ostvarili pojedina socijalna prava. Unatoč dobrim namjerama Vlade da uvede red u popis birača, bez registra stanovnika ne može se ništa zaključiti – objasnio je Anđelko Akrap, demograf s Ekonomskog fakulteta.

Da je broj birača nerealan, potvrđeno je i na izborima za Parlament EU kada su na popisu bile 733 tisuće birača (Oko 60.000 birača koje nije imalo pravo glasa jer im je istekla osobna iskaznica, to je moglo nadoknaditi potvrdom o prebivalištu. Brojem od 679.083 koristi se Ministarstvo uprave), što je tek 60-ak tisuća manje nego što je u glavnom gradu Hrvatske stanovnika prema popisu iz 2011. godine. Tako, primjerice, samo vrtićka djeca, za koju je osigurano 36 tisuća mjesta u vrtićima, nisu u registru birača, a na popisu će sigurno biti i mrtvih.

– To je jednostavno nemoguće pročistiti. Ako se netko seli iz Zagreba u Bjelovar, on se mora odjaviti, no ako se seli iz Zagreba, primjerice, u Kanadu, to ne mora učiniti. Problem je i s umrlima. Osobe koje umru nekoliko dana prije izbora, pa i mjeseci, također će se naći na popisu – dodao je Akrap.

Parcijalni registri poput registra umirovljenika, zdravstveno osiguranih, srednjoškolaca, studenata... postoje, no na temelju njih i dalje je nemoguće utvrditi tko stvarno živi u Zagrebu.

– Trebao bi postojati jedinstveni registar. To bi se moglo provjeriti tako da se vidi plaća li tko vodu, struju i koliko dugo. Ako ne, to znači da ne živi tu – dodao je Akrap.

Bez promjena

Iako je Ministarstvo uprave na čelu s Arsenom Baukom (SDP) najavilo uvođenje reda u registar birača, u odnosu na prošle lokalne izbore, kada je registrirana bila 721 tisuća, ništa se bitno nije promijenilo. I to na štetu SDP-ova kandidata Rajka Ostojića – smatra analitičar Davor Gjenero. – Pročišćeni su popisi uz granicu s BiH. Iako bi SDP dobio i pročišćavanjem popisa birača u Zagrebu jer je velik broj birača iz te države u Zagrebu naklonjen Milanu Bandiću, to nije učinjeno. Konačno, to bi se trebalo riješiti tako da se oni osobno registriraju, kako je to u drugim državama – kazao je Gjenero.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije