Ipak se može

Kardiologa se u KB Dubrava sad čeka 47 dana, a lani čak 351 dan

bolnica
Arhiva VL
Autor
Sonja Hoffman
09.04.2013.
u 12:00

Iako su manje liste, ravnatelj KB Dubrave Dragan Korolija Marinić ističe da se povećao broj pacijenata

Bolnica koja je uspjela u smanjenju lista čekanja, jednom od strateških ciljeva Ministarstva zdravlja, jest Klinička bolnica Dubrava. Tamo su se liste smanjile od 30 do 80 posto.

Nove operacijske sale

Naime, godišnji limit te ustanove dovoljno je visok pa je ravnatelj dr. Dragan Korolija Marinić mogao prvi u Hrvatskoj uvesti rad popodne i vikendom.

A ta bolnica radi smanjenja lista danas otvara i dvije nove operacijske sale, jednu za operacije katarakte, a drugu za operacije karcinoma dojke.

Takvom organizacijom u odnosu na lanjski lipanj listu čekanja na prvi pregled kardiologa sa 351 dan ova je bolnica uspjela skratiti na samo 47 dana, holter sa 205 na 15, a gastroskopiju sa 179 na 31 dan.

 – Na kolonoskopiju, koja se lani čekala 180, pacijenti na red dolaze za 35 dana – pohvalio se ravnatelj bolnice dr. Dragan Korolija Marinić i dodao da je isto i s ultrazvukom abdomena na koji se sada umjesto 161 čeka 37 dana.

 – Lista je za operaciju katarakte sa 318 smanjena na 187 dana, a nova sala omogućit će dodatno smanjenje – objasnio je.

 Liječnici koji preglede i zahvate obavljaju popodne i vikendom plaćeni su u prekovremenim satima, no, tvrdi Korolija Marinić, unatoč novom kolektivnom ugovoru, koji županijskim bolnicama proždire gotovo sav mjesečni limit i tjera ih u propast, bolnički proračun KB Dubrava to može podnijeti.

 – Naš je limit 27,4 milijuna, a na plaće odlazi oko 22 milijuna mjesečno – kaže ravnatelj. Bolnica od dopunskog osiguranja mjesečno ubere još 4 milijuna kuna pa se unatoč prekovremenom radu liječnika i dobavljačima plaća u roku od 350 dana.

 Problem obiteljski liječnici

Ipak, problema s listama još ima. Čekanje na snimanje kolor-doplerom zadnjih se mjeseci povećalo za 10 posto pa se sada na red čeka 108 dana, a slično je i s magnetskom rezonancijom.

– Jako se povećao broj pacijenata pa smatram da obiteljski liječnici neselektivno ljude šalju na te pretrage – tvrdi Korolija Marinić.

 Obiteljski liječnici većinu su takvih snimanja mogli i zaobići da su kvalitetnije postavili dijagnozu i više se pozabavili poviješću bolesti i simptomima koje su pacijenti imali.

 U prilog tome govori i činjenica da su od 24 snimanja MR-a u veljači bila čak 23 negativna nalaza.

 – Oko 80 posto kolor-dopler pretraga također je negativno – poručio je šef KB Dubrave Dragan Korolija Marinić.

>>Ibanez uspješno operiran u KBC-u Dubrava

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije