Može li se dobiti materijal za obnovu kuća kako bi vlasnik sam počeo radove, hoće li dobiti sredstva ukoliko uknjižba još nije provedena, pa kuća još glasi na djeda, mogu li se prijaviti na poticaje za drenažu oko i u kući... tek su neka od pitanja koja su jučer Samoborci pripremili za ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića i Svena Müllera, direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Dvorana Galerije Prica u Pučkom otvorenom učilištu Samobor bila je puna znatiželjnika koji su željeli čuti što trebaju učiniti kako bi dobili bespovratna sredstva Fonda za zaštitu okoliša, no i fondova EU.
–Vlasnik mora biti upisan u zemljišne knjige, a i radove na obnovi rade izvođači certificirani od strane Fonda - odgovorio je na upite građana Sven Müller. Ove su godine za projekte zaštite okoliša i energetske učinkovitosti predvidjeli 600 milijuna kuna, a obnovit će se deset tisuća kuća. Prijaviti se mogu i poslovni subjekti, stanari višestambenih zgrada, a poticaje je iskoristio i Grad Samobor, kojem je iz Fonda osigurano 100 posto sredstava za sanaciju odlagališta Trebež, dok je sufinanciran i projekt podzemnih kontejnera za razvrstavanje otpada.
–Ovakve tribine su odličan način kako bi se građanima približile sve mogućnosti koje nudi Ministarstvo i kako bi se novac iz Fonda čim više iskoristio - kazao je gradonačelnik Krešo Beljak. Fond tako pokriva od 40 do 80 posto posticaja za obnovu fasade, stolarije, krovišta... ovisno o statusu grada ili općine u kojoj se nalazi kuća.
– Pošto je Samobor razvijen mali gradić, pokrivat će se 40 posto obnove - kazao je Müller, te dodao da je na stranici www.fzoeu.hr trenutačno aktivno 20 od 36 natječaja, koje planiraju raspisati. Ove godine olakšali su postupak putem kojeg se dolazi do bespovratnih sredstava pa se zahtjev predaje direktno Fondu, a ukoliko žele obnoviti višestambenu zgradu, više nije potrebna 100-postotna suglasnost svih stanara, već samo natpolovična većina. Zgrade potom moraju pokrenuti izradu projektne dokumentacije, koju će platiti Fond, a obvezuju se da će radovi početi u roku dvije godine.
Ukoliko se radi o obiteljskoj kući, projekt nije potreban. U kojem je stanju kuća odredit će certifikator, a temeljem njegove preporuke mjere stanovnici potom biraju izvođača. Odgovor dobivaju u roku 45 dana.
–Ukoliko dobijemo više od 10.000 prijava za cijelu RH, ići će se po redoslijedu - rekao je Zmajlović.
"Kuce na umrle clanove ne mogu dobiti poticaje".Te kuce nemaju vise vlasnika?Mislim,da bi vlada trebala u zakon ugraditi jedan novi clanak,kojim bi pravo na poticaje izgubili oni koji nisu svih 365 dana boravili u kuci za koju se trazi poticaj.