Za rad po "zero waste" principu, koji promiče način života bez stvaranja ikakva otpada, u lokalu koji je nedavno otvorila u Vlaškoj ulici odlučila se Lori Brnčić. Smjestila je ondje, u svega četrdesetak kvadrata, kafić i prodavaonicu kave, a popularni jutarnji napitak u svom Filteraju priprema s biljnim mlijekom iz vlastite proizvodnje. Od ostataka zatim pravi kolačiće, a nudi i sendviče iz susjednog restorana.
Uz malo datulje
– Ideja za pothvat već se dugo kuha u meni. Jer, osim toga što sam dugo u hotelijersko-turističkoj struci, prije tri godine prešla sam na veganstvo i potom počela i sa "zero waste" načinom života, koji sada primjenjujem i u poslu – objašnjava 31-godišnja baristica.
Inspirirao ju je, kaže, riječki Riperaj, koji ima dispenzer s maslinovim uljima, octima i deterdžentima u rinfuzi, a uskoro to planira uvrstiti i u svoju ponudu. Sada se pak u Filteraju mogu kupiti vrećice univerzalnog veganskog sredstva za čišćenje Equacare, koji vlasnica koristi i u svom lokalu. Blend kave koji poslužuju popularnog je naziva "uppercut", a koji je stigao iz tvrtke Hug and punch u Matuljima, odakle dolaze i zrnca. Možete birati želite li se počastiti kavom iz Brazila, Meksika ili Kolumbije, a savjetima pomaže baristica Lori, koja priprema isključivo "specialty coffee", što je oznaka koja garantira kvalitetu zrna.
– Sve se kave daju na testiranje, na kojemu se gleda količina defekata u zrnima, kvaliteta okusa i slično. Nakon toga dobiju ocjenu od 1 do 100, a one koje zasluže iznad 85 mogu se nazivati "specialty" kavama – ističe.
U svom je lokalu, dodaje, željela zrnca koja daju slađi i balansiraniji okus kavi, i to upravo zbog mlijeka koje, dakle, radi sama. Može se ondje, doduše, popiti i kava s kravljim mlijekom, što ćete morati naglasiti pri narudžbi, ali posebnija je ona s biljnim. I to triju okusa pa možete birati između badema, zobi te kombinacije kokosa i indijskog oraščića, a u svako se mlijeko dodaje i malo datulje za slatkoću. Proizvode se na licu mjesta u "almond cow" aparatu koji sadrži filtar u koji se ubace sastojci i doda voda, a on odradi posao. Kada se mlijeko izlije, u filtru ostaje pulpa, a kako se trude ništa ne bacati, od nje se rade kolačići, kojima se također možete poslužiti. Izrađuje ih Juraj Močilac, poznat po brendu "Žlica šećera", a stoje 12 kuna.
Biljna mlijeka u Filteraju možete kupiti i u staklenoj ambalaži čija je cijena 10 kuna, a 500 mililitara stoji od 12 do 18 kuna. Kavu s mlijekom ili cappuccino platit ćete 16 kuna, običan espresso 13, a za dupli valja izdvojiti 22 kune. U ponudi su i limunada za 18, svježe cijeđena naranča za 24 kune te domaći ledeni čaj raznih okusa za 22.
Ako pak s društvom svratite na nešto kratko, poslužit će vas amarom, teraninom ili grappom, čija je cijena 20 kuna, a ako ste ljubitelj osvježavajućih smoothija, u Filteraju ih možete kušati u tri okusa. Smoothije od kokosa i banane te od čokolade i kikirikija platit ćete 25 kuna, a proteinski napitak od matcha praha 30.
A ako ste gladni...
Sendviči koji stoje 28 kuna nastaju u suradnji sa susjednim restoranom Weare 50, a pripremaju se od raženog kruha s humusom, pečenim patlidžanom i rajčicama ili pak ciklom, jabukom, umakom od oraha i mladim lukom posipanim bučinim sjemenkama.