NAJEZDA INSEKATA

Mravi i žohari izluđuju Zagrepčane

10.06.2002.
u 00:00

* U Zavodu za javno zdravstvo tvrde da su crni mravi i crni žohari kratkotrajna opasnost

Nakon najezde komaraca, građanima na Medveščaku, Jarunu, Španskom, Peščenici, Novom Zagrebu ovih dana ne daju mira ni mravi i žohari. Podrumi, tavani i stubišta su ih, tvrde, prepuni, a po stanovima iskaču i iz instalacija te su svi insekticidi, kojima ih tretiraju, kratkotrajnog učinka.

- Po stubištu hodam kao po jajima u strahu da ne naletim na nekog žohara, a u podrum se od tih velikih i gadljivih crnih stvorenja više ni ne usudim - javila se ogorčena čitateljica iz Martićeve ulice na Medveščaku. Najgore je, dodaje, noću, kad upali svjetlo u zahodu, a žohari se razbježe pred njezinim nogama.

V. M. (podaci u redakciji) iz Ulice Matije Divkovića 29 u Španskom žali se pak na mravlju pošast te dodaje:

- Svakoga proljeća događa se isto. Sitni crni mravi u mojoj kuhinji "izviru" kod lavaboa i od tuda se šire po cijelom stanu. Tamane sve pred sobom. Ne operem li suđe istog trena, tanjuri se za petnaestak minuta zacrne. Zavlače se i u robu i grizu. Insekticidi tek kratkotrajno pomažu.

No, u Zavodu za javno zdravstvo grada Zagreba kažu kako su i crni mravi i crni žohari kratkotrajna opasnost, puno podnošljivija od svoje žute, odnosno smeđe ruske verzije.

- U kasno proljeće, povećan broj raznih insekata posve je normalna pojava, pa tako i crnih žohara i mrava. Mravlja populacija će se uskoro će se početi rojiti i formirati nove zajednice te u potrazi za novim staništem idu i kroz stanove građana u kojima se ne nastanjuju trajno, već traže utočište od obilnih kiša - kaže voditelj Službe za DDD u Zavodi Želimir Fabić i dodaje kako crni mravi rade više koristi nego štete i nisu nikakav problem.

Stoga bi ih, napominje Fabić, bilo zaista šteta uništavati drastičnim mjerama. Insekticidi su primjereniji za udomaćenu populaciju žutih mrava, a zbog crnih je dovoljan i tretman rubnih dijelova objekta repelentima kako bi ga zaobišli.

Infestacija crnih žohara karakteristična je pak za Medveščak, Maksimir, Črnomerec i ostale kvartove s dotrajalom infrastrukturom i za razliku od udomaćenih i prilagodljivijih smeđih žohara, crni su sezonska pojava, objašnjava Fabić.

- Smeđi su žohari apsolutni gospodari prostora koji biraju toplija mjesta, utičnice, smočnice, drvo, šuplje pregradne zidove... a crni kanalizacijske i vodovodne cijevi, hladnija i vlažnija mjesta, podrume, oronule i dotrajale fasade i terase. Da bi se zauvijek uklonili, treba stručno utvrditi mjesta s kojih dolaze, izvor hrane i vode, a potom odabrati i primjeren insekticid i metodu uklanjanja - tvrdi Fabić.

Što se tiče problema s insektima, Zavod, doznajemo, pokriva 5400 zagrebačkih objekata pod upravom GSKG-a. No, kako suzbijanje žohara i mrava nije u programu obveznih javnozdravstvenih mjera jer se ne smatraju uzročnicima bolesti, njihovo suzbijanje djelotvorno je samo ako se tretiraju svi prostori koji su moguća žarišta infestacija. Hoće li se tamanjenje provesti ili ne, odlučuju pak ovlašteni predstavnici stanara u zgradama.

J. Rak Šajn

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije