Na tri minute hoda od “stare” škole nalaze se adrese Kuzminečka 12 i 14 na Vrbanima III gdje će od jeseni biti smješteni učenici nižih razreda OŠ Alojzija Stepinca. U novim će prostorijama školarci učiti, a da bi oni bezbrižno i bez gužve mogli pratiti nastavu, Grad će mjesečno za prostore, kojima je trenutačna namjena još uvijek poslovna, sljedećih deset godina izdvajati nešto više od 190 tisuća kuna.
Kapacitet 408, a 642 đaka
U šest mjeseci ti će se poslovni prostori, koji se prostiru na točno 2326,97 četvornih metara, pretvoriti u 16 učionica za nastavu, jednu informatičku, osam kabineta, dvije male dvorane sa svlačionicama, ali i u popratne prostorije, kao što su, među ostalima, kuhinja, blagovaonica i zbornica – piše tako u ugovoru koji će Grad sklopiti sa Zagrebgradnjom, koja se i jedina javila na natječaj u kojem se tražilo mjesto za novu školu za djecu s Vrbana III. A tražilo se, podsjetimo, jer u sadašnjoj, koja je sagrađena 2013., a za koju Grad još uvijek mjesečno plaća kredit od 800 tisuća kuna te će ga plaćati i sljedećih sedam godina, za sve njih jednostavno – nema mjesta. Kapacitet OŠ Alojzija Stepinca 408 je učenika, a već su se ove školske godine u nju upisala 642 đaka. Riječ je o kvartu koji stalno “raste” te u njemu gradnja još nije završena, u osnovnoj školi sljedećih se godina očekuje još više djece. Upravo u još neizgrađenom dijelu kvarta nalazit će se nova škola, koja će zapravo biti područna onoj u Palinovečkoj ulici u kojoj više nema mjesta. Narančasto zdanje ispred kojeg se već sad nalazi dječje igralište zapravo je dio poslovno-stambenog kompleksa na zapadu Vrbana III koje je planirala Zagrebgradnja, a sastoji se od stambenog tornja sa 16 katova te poslovne zgrade s prizemljem i tri kata.
Još da se popravi “stara”...
Dobro će ondje biti školarcima, kažu roditelji, pa dodaju da je sad zapravo samo važno da se njihova djeca maknu iz nagužvanih učionica i ostalih prostorija u kojima slušaju nastavu.
– U zbornicu, primjerice, đaci ne bi trebali ni zalaziti, a kamoli u njoj imati sat. Doduše, nismo znali kamo će se djeca preseliti jer nas još nitko nije o tome obavijestio, ali drago mi je da se nešto pomaknulo s mjesta. Još samo da se poprave i svi nedostaci “stare” škole, bilo bi idealno – ističe mama Ana Barić te podsjeća na boljke OŠ Alojzija Stepinca, na koje su roditelji već upozoravali. Točnije, na njih 60, koliko ih je ispalo prema elaboratu koji je rađen u rujnu prošle godine. Dvorana je tada bila bez dozvole, igralište bez podloge, ulaz bez portafona, videonadzor izvan funkcije. Jedina je to škola i danas kod koje se ne vijori zastava jer postolje za nju jednostavno nije napravljeno, a da bi se zagrijale prostorije u koje će đaci sjesti, ne može se zaposliti običan ložač jer se među gumbićima i ekranima potpuno digitalizirane kotlovnice nitko ne može snaći.
Postoji li bolja slika našeg školstva od rečenice na kraju teksta: "...ne može se zaposliti običan ložač jer se među gumbićima i ekranima potpuno digitalizirane kotlovnice nitko ne može snaći." Živimo u 2017. godini, digitalna tehnologija je odavno standard, pa za kakve kotlovnice onda naše škole obrazuju buduće ložače? Nije lijepo za čuti, ali s takvim pristupom obrazovanju pomalo postajemo Burkina Faso u srcu Europe. Neusklađenost projekta "stare" škole s demografskim potrebama Vrbana 3, hrpa građevinskih nedostataka u toj školi i sporno financiranje projekta su posebna tema.