Bez slatkiša, puno povrća na lešo, najmanje jednom tjedno riba, domaći namazi, integralni griz, sjemenke i najkvalitetniji dijelovi mesa.
Tako sada ugrubo izgleda jelovnik u svim gradskim vrtićima. U sklopu pilot-projekta “Pravilna prehrana u dječjim vrtićima Grada Zagreba” i pod geslom “Imam pravo rasti zdravo” najmlađe Zagrepčane uče pravilnom unosu hrane. Vrtićke kuharice hranu spremaju prema detaljno određenim uputama Gradskog ureda za obrazovanje, a vrtićance i uče zdravoj prehrani. Sve su to i znanstveno potkrijepili.
Šezdesetak po sezoni
Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” pazi da je hrana u potpunosti ispravna, a Prehrambeno-biotehnološki fakultet (PBF) prilagodio je dnevne menije.
– Stručnjaci s PBF-a izračunali su nutritivne vrijednosti menija koje su složile zdravstvene voditeljice vrtića, a jelovnike su podijelili prema godišnjim dobima. Djeca sad jedu proljetne menije – kaže Katarina Milković, pomoćnica pročelnika za odgoj i obrazovanje. Radnu skupinu koja je kreirala menije čine zdravstvene voditeljice devet vrtića: Siget, Malešnica, Cvrčak, Maksimir, Leptir, Medo Brundo, Sunce, Bajka i Matija Gubec, a osmislile su šezdesetak menija po sezoni.
– U sklopu projekta osmišljeni su meniji za djecu od četiri do šest godina, a uskoro ćemo raditi i za najmlađe, od jedne do tri godine te posebnu prehranu, primjerice za one koji boluju od celijakije ili imaju alergiju na određenu namirnicu – ističe Ljiljana Vučemilović, zdravstvena voditeljica Dječjeg vrtića Sunce iz Dubrave i sukreatorica jelovnika. Svu hranu koju pripreme obavezno zabilježe fotoaparatom, a slike postave na ulaz u vrtić kako bi roditelji vidjeli što su im djeca jela taj dan. Djeca, dodaje Lj. Vučemilović, nemaju prigovora. Jedu gotovo sve. A nekim su vrtićkim specijalitetima čak dali odlike druge, njima poznate namirnice, i tako jedni drugima približili ono što jedu.
Ali i dalje to zovu - paštetom
– Primjerice, naše kuharice im spremaju namaz od slanutka, a njima je to pašteta. I koliko god se trudili objasniti im što jedu, oni namaz i dalje zovu paštetom – pojašnjava Lj. Vučemilović. Dogodi se čak, dodaju u Dječjem vrtiću Iskrica na Krugama, da hranu koju ne jedu kod kuće počnu jesti u vrtiću.
– Kod nas su hit razna variva. Ono što neće rado pojesti doma, u vrtiću hoće jer su u društvu prijatelja, objasnimo im koliko to utječe na njihovo zdravlje, a veseli ih što nekad i sami sudjeluju u pripremi. Kada nešto ne žele probati, ponudimo ih nekoliko puta – govore ravnateljica Renata Grdić i zdravstvena voditeljica Mirjana Stanić.
Kod njih se i rođendani slave drugačije. Umjesto klasične torte, djeca će jesti voće od kojih će izrađivati ražnjiće ili će napraviti svoj kolač od integralnih keksa, voća i šlaga.
– Vidimo da i roditelji odobravaju što im djeca jedu. Kad uđu u zgradu vrtića, prvo se zaustave kod oglasne ploče i proučavaju menije uz koje stoje nutritivne vrijednosti. Uz svako jelo piše od koliko se sastoji bjelančevina, masti i ugljikohidrata – kaže ravnateljica Grdić. I Sunce i Iskrica sade svoje vrtove, pa jedu i ono što uzgoje.
Svaka čast, tako se brine o našoj djeci.