Bolesna lisica, ježica i njezina tri potomka te 40 strogo zaštićenih indijskih zvjezdastih kornjača samo su neki od prvih privremenih stanovnika novog oporavilišta za životinje u Dumovcu. Više od 1300 četvornih metara specijaliziranog prostora, na kojemu su radovi završeni četiri mjeseca ranije nego što je planirano, otvorio je jučer gradonačelnik Tomislav Tomašević sa suradnicima te u društvu ravnatelja Zoološkog vrta Damira Skoka i ministra regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlića.
Treća faza modernizacije ZOO-a
– Konačno dobivamo bolju skrb za sve životinje, funkcionalniji i opremljeniji sustav koji omogućuje smještaj divljih vrsta uz proširenje postojećih kapaciteta za pse. Ovim smo zahvatom nakon 23 godine osigurali novi dodatni sadržaj skloništa – kazao je Tomašević.
VEZANI ČLANCI:
Objekt koji, osim jedinica za zbrinjavanje divljih životinjskih vrsta, između ostalog, ima i one za pojedinačni smještaj pasa, dio je projekta "Oporavilište za divlje životinje – III. faza modernizacije Zoološkog vrta". Vrijedan je oko 2,8 milijuna eura, od kojih je 1,7 milijuna iz gradskog proračuna, a ostatak je sufinanciran bespovratnim sredstvima EU fondova. Pokrenut je s ciljem, kako je istaknula Davorka Maljković, zamjenica ravnatelja ZOO-a, razvoja sustava zaštite prirode, očuvanja bioraznolikosti i jačanja zelene infrastrukture metropole, ali i cijele Hrvatske, i to kroz razvoj sustava zbrinjavanja zavičajnih divljih vrsta koje su nađene iscrpljene, bolesne, ozlijeđene, ranjene ili otrovane, ali i zaplijenjenih strogo zaštićenih životinja.
– Jako smo ponosni na ovakav vrijedan i funkcionalan objekt koji će nam dodatno olakšati upravo ono što godinama i radimo, provođenje zaštite divljih životinja s područja Zagreba, a tu je i suradnja s ministarstvom oko zaštićenih vrsta u Hrvatskoj. U posljednje vrijeme bilježimo porast od 30 posto intervencija hvatača iz Dumovca što se tiče divljih životinja. Nedostajalo nam je kapaciteta u dijelu oporavilišta koje je u ZOO-u, stoga nam je ovaj objekt nužan, a s pomoću njega će se briga o životinjama i naš rad znatno olakšati – rekao je Skok. Dodao je kako su lani hvatači ostvarili 2600 intervencija, od kojih se više od 1400 odnosilo na divlje životinje.
U prizemlju objekta nalazi se 40 jedinica za pojedinačni smještaj pasa, od kojih 20 služi kao izolacija koju, napomenula je Davorka Maljković, moraju proći sve životinje koje pristignu u oporavilište, a ondje se provjerava njihovo opće i zdravstveno stanje, primjerice boluju li od nekih zaraznih bolesti, kako se ne bi odmah pomiješali sa zdravim psima. Usto su u prizemlju dvije ambulante, jedna namijenjena psima, a druga divljim životinjama, s odvojenim ulazima, kuhinje za pripremu hrane te sale za kirurške i pretkirurške zahvate.
VEZANI ČLANCI:
Plus solarna elektrana na krovu
– U sklopu objekta, s vanjske strane, imamo i letnu volijeru koja će nam služiti za puštanje ptica prije no što ih pustimo u prirodu kako bismo povjeravali njihovo stanje te bili sigurni da će ondje normalno funkcionirati. Hvatači su dobili i novo vozilo, kao i opremu koja će im služiti u intervencijama, uključujući onu za označavanje jer neke je jedinke potrebno pratiti neko vrijeme nakon puštanja u prirodu – istaknula je Davorka Maljković.
Prvi je kat pak namijenjen za prihvat ozlijeđenih i iscrpljenih divljih životinja s područja Zagreba te strogo zaštićenih vrsta iz cijele Hrvatske, kao i onih oduzetih u prekograničnom prometu. Među prvim stanovnicima tako se ondje, između ostalog, našlo 40 strogo zaštićenih indijskih zvjezdastih kornjača zaplijenjenih u pokušaju krijumčarenja. Krovište novog objekta usto je opremljeno solarnom elektranom koja će, kako je rečeno, direktno smanjiti troškove rada oporavilišta, ali i doprinijeti očuvanju prirode i okoliša kroz proizvodnju oko 35.000 kWh struje, odnosno oko 30 posto budućih energetskih potreba zgrade.
VIDEO Zaljubljeni par labudova skrasio se na jezeru Kerestinec
ovaj gori nego Bandic. Nit nije nista napravil ali se otisao poslikat. Koliko ste zavarali birace za parlamentarne izbore ste zavarali.