Kako zaista izgleda obnova privatnih zgrada u središtu grada nakon potresa, pokazuje slučaj stanara u Ilici 71, nasuprot Britanskom trgu. Kredit od 300 tisuća kuna čekali su čak šest mjeseci, a samo na hitne sanacije dosad su utrošili više od 400 tisuća kuna.
A tek treba započeti konstrukcijska obnova, no to ne mogu sve dok se ne riješe imovinskopravni odnosi svih 20 suvlasnika zgrade stare 120 godina.
– Zjapi nam i još 40 metara srušenog zabatnog zida. Mi u stanovima ne živimo godinu i pol, a urediti ih ne možemo. Pred zidom smo i nemamo više nikakvih prilika za rješenje problema. Trebamo pomoć, jer ne može se sva odgovornost prebaciti na nas stanare koji se ovime bavimo amaterski i volonterski – zavapio je glumac Rene Medvešek, predstavnik stanara zgrade na Ilici 71.
Njegov je slučaj samo jedan od mnogih u Zagrebu, a s ciljem da dodatno pokrene razgovore o obnovi, Društvo arhitekata Zagreba od 7. do 9. listopada u Areni organizira ArhiBau, sajam i konferenciju koja će okupiti gradski i državni vrh te predstavnike struke u svim koracima obnove, od dobavljača, izvođača radova i osiguravatelja do financijera i upravitelja. Jedna od glavnih tema sajma, kao i prateće konferencije bit će modeli obnove na zeleni i održiv način, a izlagači iz graditeljskog sektora zainteresiranima će predstaviti svoje inovativne ideje u građevinarstvu.
Treba osnovat zuti obnoviteljski telefon , tu bi se netko iz udruge zaposlio i govorio stanarima gdje da odloze sutu , kako da smanje emisiju CO2 u obnovi , kako da obnove pet frendly zgrade sa mjestima za gniježđenje vranaa .....a da vratite otete zgrade pravim vlasnicima , a od drzave dobijete beskamatni kredit za stan u blizoj okolici