Četiri procurenja krova u devet mjeseci obnove.
Oblaci prašine koji se dižu zbog neadekvatnih radova i zagađuju cijeli kvart. Padanje šute s krova na pješačku stazu. Neodržavano gradilište. Samo je dio onoga s čime se stanari trokatnice u Laginjinoj 7 svakodnevno suočavaju. Zgrada koja je dio stambenog bloka poznatijeg kao Vitićev neboder obnavlja se već devet mjeseci. No dok stanari na kućnom broju 9, pod koji spada neboder i četverokatnica, s izvođačima radova nemaju problema, oni na broju 7 već su nekoliko puta pisali gradonačelniku Milanu Bandiću, no i Gradskom uredu za izgradnju grada, ne bi li upozorili na loše izvođenje radova na tom zaštićenom kulturnom dobru.
Prošao natječaj i otišli u stečaj
– Mi kao stanari sufinanciramo obnovu s 1,2 milijuna kuna, dok se iz sredstava spomeničke rente izdvaja 2,4 milijuna. Način na koji se izvode radovi ugrožava naše živote, zdravlje i imovinu, dok gradilište predstavlja najveće ruglo u Zagrebu – priča Goran Volarević, predstavnik suvlasnika stambene zgrade na broju 7. Na njihovom broju, kaže, radi izvođač radova kojeg nisu odabrali stanari, već ga je ugovorio Grad Zagreb bez njihovog znanja, a koji je potkapacitiran za opsežne radove koji su nužni na objektu izgrađenom 1960-ih. Radi se o tvrtki Alte gradnja, kaže Volarević, koja ima tri zaposlena te nema stalnu građevinsku operativu već poslove sklapa s “najjeftinijim podizvođačima sumnjivih kvalifikacija”.
– Osim toga, nakon što je tvrtka prošla na natječaju, otišla je u stečaj, pa nisu mogli dati bankovnu garanciju kao dokaz kvalitete izvođenja radova. Zbog toga je početak radova kasnio nekoliko mjeseci dok konačno, na temelju nečijeg naloga, nije izabran ovaj izvođač, ali bez garancije, te su radovi počeli u veljači ove godine – kaže Volarević .
Baš kad je počela zamjena krova, počele su prve kiše.
– Zamjena je trajala predugih sedam tjedana, voda je četiri puta za četiri kiše procurila u svih pet stanova gornje etaže i oštetila stropove i zidove – kazuje Goran Volarević. Problema je bilo i kad su skidali staru žbuku, zbog čega je cijelih mjesec dana gotovo cijeli kvart bio prekriven prašinom.
Zadovoljni perači auta
– Perači automobila trljali su ruke – kaže Volarević te dodaje da je nekoliko puta izbjegnuta tragedija. Jednom su tako radnici na krovu plastičnom folijom prekrili tri dimnjaka dok su u dva stana radila dva plinska atmosferska bojlera.
Obnova se izvodi temeljem projekta arhitekta Alana Brauna, ujedno i predavača kolegija Zaštita i obnova graditeljskog naslijeđa na Arhitektonskom fakultetu, koji nije upotpunosti zadovoljan izvođenjem radova.
- Na većem dijelu sklopa u Laginjinoj ulici radove izvodi izvođač s iskustvom sto rezultira kvalitetnom izvedbom. Na broju 7, nažalost, izvodač nema te kapacitete pa se radovi izvode s dosta krivih poteza – kaže Alan Braun. Da se ne radi po pravilima struke, smatra i Zrinka Paladino, zamjenica pročelnika Zavoda za zaštitu spomenika, zadužena za konzervatorski nadzor.
– Sve je pod kontrolom, radovi će se dovršiti stručno i kvalitetno. Imamo dovoljno ljudi koji izvode iznimno zahtjevne radove. Radovi će biti gotovi i prije roka – najavljuje vlasnik i direktor Alte gradnje Drago Šakić, koji opovrgava da mu je tvrtka u stečaju, kao i to da je radove započeo bez bankovne garancije.
usli ste u kandze gradjevinskih strvinara.pomoz bog!