Novo puknuće starih i dotrajalih zagrebačkih vodovodnih cijevi dogodilo se danas oko 14 sati u novozagrebačkom kvartu Zapruđe u Baburićinoj ulici. U tijeku je sanacija, a opskrba pitkom vodom, javljaju iz Zagrebačkog holdinga, osigurana je autocisternom.
Sanacija cijevi u Zapruđu završila je oko 17 sati, a stanovnicima je vraćena voda. Vrlo brzo, cijev je pukla i u Otešičkoj ulici u Vrapču gdje su Zagrepčani i dalje bez vode koja, javlja Holding, stiže u cisternama.
Zagreb ima veliki problem s dotrajalim kanalizacijskim i vodovodnim cijevima iz kojih iscuri više od 50 posto vode, što na godišnjoj razini stvara gubitak od 240 milijuna kuna, a i ekološki je potpuno neprihvatljivo. Bivša gradska uprava 2007. podigla je kredit od 300 milijuna eura predviđen, među ostalim, za sanaciju vodovoda i kanalizacije, no on je utrošen na druge stvari dok cijevi i dalje trunu, stvaraju gubitke i neprilike građanima.
Usprkos tome što su ponajbolji inženjeri gradskog vodovodnog poduzeća Vodoopskrba i odvodnja prije desetak godina izradili detaljnu strategiju sanacije gubitaka u zagrebačkoj vodovodnoj mreži, ona je ostala mrtvo slovo na papiru. Grad za sada ne poduzima ništa kako bi se ovaj gorući problem riješio, a voda i dalje curi.
Neke značajnije stavke za sprečavanje ovakvog rasipanja najvažnijim životnim resursom nema ni u gradskom proračunu za 2022. Vodovod se samo okvirno spominje među rashodima 'za nabavu proizvedene dugotrajne imovine' koji iznose oko milijardu kuna. Međutim, u tim je troškovima uz ulaganja u vodovod i kanalizaciju planirano i ulaganje u stambene i poslovne objekte, ceste, željeznice, plinovod, ostale građevinske objekte, postrojenja i opremu, prijevozna sredstva, knjige, umjetnička djela, ostale izložbene vrijednosti te nematerijalnu proizvedenu imovinu stoga od nekih većih zahvata na zagrebačkom vodovodu neće biti ništa ni iduće godine.
druže miki, trošio si u ziđanje fontana, nisi bio svjestan da imaš spontane fontane po cijelom zabregu!